Wałcz, Iwonicz-Zdrój, Wieluń, Bogatynia, Prudnik, a może Świeradów-Zdrój? Jedno z tych miejsc odwiedzimy tym razem w ramach cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM. W sobotę odkryjemy dla Was lokalne atrakcje i ciekawostki. Wybór należy do Was. Możecie głosować w sondzie na RMF 24 do czwartkowego południa.

Wałcz, Iwonicz-Zdrój, Wieluń, Bogatynia, Prudnik, a może Świeradów-Zdrój? Jedno z tych miejsc odwiedzimy tym razem w ramach cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM. W sobotę odkryjemy dla Was lokalne atrakcje i ciekawostki. Wybór należy do Was. Możecie głosować w sondzie na RMF 24 do czwartkowego południa.
Samochody RMF RM /RMF FM /RMF FM

Do Wałcza w Zachodniopomorskiem zaprasza nas pan Maciej. "To kraina lasów i jezior. w samym centrum miasta znajdują się 2 duże akweny wodne. Są tu dobrze zachowane pozostałości po II wojnie światowej, między innymi bunkry niemieckie. Na Bukowinie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Wałczu" - wylicza nasz słuchacz Maciej

Wieluń w Łódzkiem to propozycja od pani Magdaleny. Jak podkreśla - w XVI wieku należał do najpiękniejszych miast Polski. "1 IX 1939 roku, o godz. 4:40, na bezbronne i uśpione miasto spadły bomby hitlerowskiej Luftwaffe, rozpoczynając II wojnę światową" - przypomina nasza słuchaczka.

Dwa zgłoszenia dostaliśmy z Dolnego Śląska. Bogatynia to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Zawdzięcza to złożom węgla brunatnego. Warto zobaczyć tam zabytkowe, drewniane domy w stylu łużycki i alzackim i... wziąć udział w ogólnopolskim turnieju łgarzy! Świeradów-Zdrój jest z kolei izerskim biegunem zimna. "Przy napływie chłodnego powietrza, temperatura na Hali Izerskiej może się obniżać nawet do około -45 stopni Celsjusza" - napisał pan Mateusz. Jak dodał - to kurort z najnowszą kolejką gondolową w Polsce, wieloma atrakcjami letnimi i zimowymi dla osób lubiących ruch. Poza tym to oczywiście znane uzdrowisko.

Podobnie jak Iwonicz-Zdrój na Podkarpaciu. To miasto położone w Beskidzie Niskim, w dolinie Iwonickiego Potoku, otoczone licznymi górami. Warto przejść się pięknymi alejkmi, obejrzeć zdrojowe wille w stylu szwajcarskim, napić się wody źródlanej, a później wyruszyć na narty do jednego z okolicznych ośrodków lub rowerem wybrać się na wycieczkę Szlakiem między Zdrojami przez Rymanów-Zdrój.

Ostatnia kandydatura to Prudnik w Opolskiem, choć historycznie leżący na Górnym Śląsku. To miasto o bogatej przeszłości, o czym mogą świadczyć znalezione tu rzymskie monety. To szczególnie urokliwa okolica ze względu na otoczenie Gór Opawskich. Nie brakuje pięknych zabytków, jak zespół klasztorny, wieża Woka czy zachowane mury obronne z Muzeum Ziemi Prudnickiej.

Wy decydujecie - my jedziemy i odkrywamy dla Was polskie miasta!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie