Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa wstępnie zaplanowała, że w sezonie 2024/25 odbędzie się 37 konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn. Sezon rozpocznie się w dniach 22-24 listopada w norweskim Lillehammer, a zakończy tradycyjnie w dniach 28-30 marca lotami w Planicy.

Spośród 37 konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich mężczyzn, 30 to konkursy indywidualne, trzy - rywalizacje duetów i po dwa zawody indywidualne i miksty.

Decyzja Międzynarodowej Federacji Narciarskiej i Snowboardowej (FIS) nie jest ostateczna, bo wymaga zatwierdzenia podczas posiedzenia komisji ds. skoków narciarskich FIS w Portoroz, które zaplanowane jest na 8 maja.

Zaczynamy w Lillehammer, kończymy w Planicy

Projekt przewiduje, że rywalizacja w Pucharze Świata w skokach narciarskich w sezonie 2024/25 rozpocznie się w norweskim Lillehammer w dniach 22-24 listopada. Pierwszego dnia - w piątek - zostanie rozegrany mikst, a w sobotę i niedzielę - konkursy indywidualne.

Kolejne zawody zaplanowano w fińskiej Ruce (30 listopada-1 grudnia), Wiśle (7-8 grudnia), niemieckim Titisee-Neustadt (13-15 grudnia; pierwszy konkurs duetów) i szwajcarskim Engelbergu (21-22 grudnia).

Po przerwie świątecznej tradycyjnie skoczkowie wystąpią w 73. Turnieju Czterech Skoczni, który odbędzie się w dniach 29 grudnia-6 stycznia.

Po TCS zaplanowana jest we Włoszech w Predazzo próba przedolimpijska (11-12 stycznia). Kolejny weekend to zawody w Zakopanem (18-19 stycznia); w programie jest konkurs drużynowy i indywidualny. Kolejne konkursy odbędą się w niemieckim Oberstdorfie (25-26 stycznia; loty narciarskie) i Willingen (31 stycznia-2 lutego).

W lutym narciarska "karuzela" opuści Europę, planowane są bowiem zawody w amerykańskim Lake Placid (8-9 lutego) i japońskim Sapporo (15-16 lutego). Następny weekend będzie wolny, ten czas przeznaczony jest na przygotowania do priorytetowej imprezy sezonu - mistrzostw świata w norweskim Trondheim od 2 do 8 marca 2025 roku.

13 marca w czwartek w Oslo rozpocznie się skrócona edycja norweskiego turnieju Raw Air. Po stolicy Norwegii skoczkowie wystąpią w Vikersund (15-16 marca - loty). Tydzień później rozegrane zostaną konkursy w Lahti (22-23 marca).

Sezon tradycyjnie mają zakończyć w dniach 28-30 marca loty narciarskie w Planicy. Na Letalnicy rozegrany zostanie konkurs indywidualny, drużynowy i finał sezonu dla czołowej "30" cyklu.

W sezonie 2023/24 w klasyfikacji generalnej PŚ triumfował Austriak Stefan Kraft, drugi był Japończyk Ryoyu Kobayashi, a trzeci Niemiec Andreas Wellinger. Najlepszy z Polaków - Aleksander Zniszczoł - został sklasyfikowany na 19. pozycji.