Kenijczycy Gladys Jepkurui Biwott i Isaac Kimutai Ngeno wygrali w czwartek w Gdańsku 25. Orlen Maraton Solidarności. W zawodach zgłosiło się 952 uczestników z 27 krajów, bieg ukończyło 688.

Zwycięstwo w tegorocznym maratonie nie było pierwszym dla Kenijki Gladys Jepkurui Biwott, która triumfowała w Maratonie Solidarności również w 2015 roku.

Wśród mężczyzn drugi był kolejny Kenijczyk Evans Kipngetich Tanui, a trzecie miejsce zajął ubiegłoroczny triumfator Rafał Czarnecki (Czarnecki Run Team Bliżyn).

Z kolei za Biwott, która w klasyfikacji generalnej była 12., uplasowały się żona Rafała- Lidia Czarnecka (Czarnecki Run Team) i Patrycja Włodarczyk (JKLA Jawor).

Maraton Solidarności ukończyło również trzech zawodników, którzy wzięli udział we wszystkich dotychczasowych edycjach. 65-letni Jan Parusiński z Gdańska był 619., o rok młodszy Mariusz Szymański z Gdyni -  626., natomiast 62-letni Krzysztof Grzybowski z Gorzowa Wielkopolskiego uplasował się na 396. pozycji.