Po wielu miesiącach spekulacji, oczekiwań i treningów rozpoczną się siatkarskie mistrzostwa Europy. Kibice liczą, że rewolucja kadrowa, jaką przeprowadził Ferdinando De Giorgi, przyniesie upragniony złoty medal.

Po wielu miesiącach spekulacji, oczekiwań i treningów rozpoczną się siatkarskie mistrzostwa Europy. Kibice liczą, że rewolucja kadrowa, jaką przeprowadził Ferdinando De Giorgi, przyniesie upragniony złoty medal.
Polscy siatkarze /Jacek Bednarczyk /PAP

Siatkarska reprezentacja Polski sprawiła nam w tym roku dużo rozczarowań i radości. Z jednej strony, nie udało się biało-czerwonym awansować do turnieju finałowego Ligi Światowej, ale z drugiej - Polacy zwyciężyli w Memoriale imienia Huberta Jerzego Wagnera. Zawodnicy jednak na każdym kroku podkreślali, by nie przywiązywać wagi do jakichkolwiek wyników, bo celem nadrzędnym jest przygotowanie się do Mistrzostw Europy.

Choć pierwszy mecz już w czwartek, to kibice cały czas nie wiedzą, czego mogą się spodziewać. Będzie to mieszanka doświadczenia z młodością. Po jednej stronie widnieją nazwiska Fabiana Drzyzgi, Michała Kubiaka i Bartosza Kurka, a po drugiej - Jakuba Kochanowskiego, Łukasza Kaczmarka i Bartłomieja Lemańskiego.

W porównaniu z 2014 rokiem, kiedy sięgnęliśmy po mistrzostwo świata, zobaczymy więc zupełnie inny zespół. Kibice jednak wierzą w biało-czerwonych i są przekonani, że głośnym dopingiem pomogą drużynie w zdobyciu upragnionego złotego medalu.

Mecz otwarcia odbędzie się w najbliższy czwartek, przy 60-tysięcznej widowni na Stadionie Narodowym w Warszawie. Pierwszymi rywalami będą Serbowie, których ostatni raz pokonaliśmy w styczniu ubiegłego roku. Drużyna z Półwyspu Bałkańskiego od zawsze sprawia nam dużo problemów, ale fani mają nadzieję, że w tym najważniejszym momencie uda się przełamać złą passę.

Grupowe mecze Polaków na Mistrzostwach Europy

24 sierpnia Polska-Serbia (Warszawa,  Stadion Narodowy)
26 sierpnia Polska-Finlandia (Gdańsk, Ergo Arena)
28 sierpnia Polska-Estonia (Gdańsk, Ergo Arena)

30 sierpnia - baraże
31 sierpnia - ćwierćfinały
2 września - półfinały
3 września - finał

Kiedy na Stadionie Narodowym w Warszawie kibice będą tłumnie wspierać siatkarską reprezentację Polski, ponad 1000 kilometrów dalej piłkarze Legii Warszawa zagrają o "być albo być" w europejskich pucharach. Mistrzowie Polski zmierzą się z Sheriffem Tyraspol i muszą wygrać, aby awansować do fazy grupowej Ligi Europy. 

W pierwszym meczu podopieczni Jacka Magiery jedynie zremisowali - 1:1. 

Tydzień zostanie zwieńczony konferencją Adama Nawałki. W niedzielę rozpocznie się zgrupowanie reprezentacji Polski przed meczami eliminacji mistrzostw świata z Danią i Kazachstanem. 

(ph)