Trzy kluby wciąż zaangażowane w ideę powołania piłkarskiej Superligi - Real Madryt, FC Barcelona i Juventus Turyn - wydały oświadczenie, w którym krytykują UEFA za "niedopuszczalną presję" wywieraną w celu porzucenia projektu.

W piątek UEFA poinformowała, że dziewięć klubów, które wycofały się z tworzenia Superligi - zamkniętych rozgrywek dla elity - zostanie ukaranych finansowo. Na trzy pozostałe - Barcelonę, Real i Juventus - zostaną nałożone poważniejsze sankcje, chociaż na razie nie sprecyzowano, jakie.

"Kluby założycielskie cierpiały i nadal cierpią z powodu niedopuszczalnych nacisków i gróźb, aby porzucić projekt" - głosi oświadczenie wydane przez trzy kluby.

"Jest to niedopuszczalne w świetle prawa, a trybunały już orzekły na korzyść propozycji Superligi, nakazując FIFA i UEFA, bezpośrednio lub za pośrednictwem ich stowarzyszonych organów powstrzymanie się od podejmowania działań, które mogą utrudniać tę inicjatywę, gdy trwa


Piłkarska elita

Początkowo w projekt utworzenia Superligi zaangażowanych było 12 czołowych klubów piłkarskich Starego Kontynentu: Manchester City i United, Chelsea Londyn, Arsenal Londyn, Liverpool i Tottenham Hotspur z Anglii, hiszpańskie Real, Barcelona i Atletico Madryt oraz Juventus, AC Milan i Inter Mediolan z Włoch. Zdecydowało się utworzyć zamknięte rozgrywki, w których docelowo miało wziąć udział 20 zespołów.

Jednak pod wpływem silnej krytyki i presji z różnych stron, m.in. UEFA, FIFA, polityków i kibiców, dziewięć klubów wycofało się z tego pomysłu i zgodziło się zapłacić łącznie 15 milionów euro kary.