Robert Kubica (Ford Fiesta WRC) zajmuje 22. pozycję po pierwszym dniu Rajdu Niemiec, 9. rundy mistrzostw świata. Liderem jest Fin Jari-Matti Latvala (VW Polo WRC). Drugie miejsce zajmuje Brytyjczyk Kris Meeke (Citroen DS3 WRC) ze stratą 37 sekund, a trzecie Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 WRC), który traci 42,6 sekundy.

Przed ostatnim piątkowym odcinkiem specjalnym Moselland 2 (21,1 km), na którym Kubica wypadł rano z drogi, w rajdzie prowadził obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC), mając 5,5 sekundy przewagi nad Latvalą. Jednak tym razem także Francuza dopadł pech. Wypadł z trasy prowadzącej przez winnice i jego samochód dachował. Załoga przy pomocy kibiców postawiła auto na koła. Ruszyło, ale po kilkuset metrach ponownie się zatrzymało.

Historia Rajdu Polski - najważniejszej i najbardziej renomowanej imprezy w polskim sporcie samochodowym - doczekała się godnej publikacji. Wydawnictwo "Rajdowe kroniki 1921-2014. Rajd Polski" to prawdziwe kompendium wiedzy, pełne faktów dat i ciekawostek, które zainteresują nie tylko... czytaj więcej

Okazało się, że Ogier i jego pilot pomylili kierunek jazdy i zgubili się w winnicach nad Mozelą. W tej sytuacji zrezygnowali z dalszej jazdy, gdyż poszukiwanie trasy w zielonym gąszczu mogło im zająć więcej niż 10 minut karnych, które dostali za nieukończenie ostatniej próby. Przed drugim etapem mistrza świata nie ma w czołowej "30". Traci do Latvali 9.54,5.

Kubica: To była twarda lekcja

Kubica miał dwa razy problemy na tym samym OS-ie. Podczas porannego przejazdu Moselland wypadł z trasy. Stracił ponad 4 minuty i spadł w klasyfikacji na odległą pozycję. Mistrz świata WRC-2 w 2013 roku także w drugim przejeździe tego odcinka miał kłopoty. W samochodzie wymieniono sprzęgło. To spowodowało, że raz na starcie zgasł w nim silnik.

Nie było łatwo, w obydwu przejazdach popełniłem na tym odcinku błąd. Ale wiem, że nie jest to moja wina. Coś jest nie tak w samochodzie. W sobotę musimy zrobić to inaczej. To była twarda lekcja, lecz przynajmniej czegoś się nauczyliśmy. Było trudno, ale wiele się nauczyłem i liczę, że jutro będzie lepszy dzień - powiedział Kubica na mecie pierwszego etapu.

Ostatnia piątkowa próba zaczęła się z opóźnieniem. Na trasie było tak wielu kibiców, że organizatorzy mieli problemy z zapewnieniem im bezpieczeństwa.

Klasyfikacja Rajdu Niemiec (po 6 z 18 odcinków):

1. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo WRC) - 59.36,8
2. Kris Meeke (W. Brytania/Citroen DS3 WRC) +37 s
3. Daniel Sordo (Hiszpania/Hyundai I20 WRC) +42,6
4. Andreas Mikkelsen (Norwegia/VW Polo WRC) +45,6
5. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC) +53,1
6. Mikko Hirvonen (Finlandia/Ford Fiesta WRC) +55,0
...
22. Robert Kubica (Polska/Ford Fiesta WRC) +5.18,8

(MRod)