Kwalifikacje do konkursu skoków narciarskich na mamuciej skoczni w Vikersund wygrał Słoweniec Robert Kranjec (232 metry). Adam Małysz uzyskał 218 metrów z piątej belki startowej. Rewelacyjnie spisał się reprezentant gospodarzy Johan Remen Evensen, który dwukrotnie pobił rekord świata. Norweg poszybował na 243 metry podczas treningu, a w kwalifikacjach oddał skok na 246,5 m.

W konkursie zobaczymy trzech Polaków. Poza Małyszem (218 metrów) i Stochem (195 metrów), którzy mieli zapewniony udział w konkursie, przez kwalifikacje przebrnął Piotr Żyła. Polak uzyskał zaledwie 161 metrów, ale to wystarczyło, by awansować do konkursu.

Jako pierwszy z biało-czerwonych na belce pojawił się Maciej Kot. Młody skoczek poprawił swój wynik z treningów, ale odległość 131. metrów nie wystarczyła, by znaleźć wśród najlepszej "40". Z przebudowanym obiektem w Vikersund nie poradził sobie również Marcin Bachleda, osiągając zaledwie 102 metry. Polak skoczył dalej tylko od Estończyka Sammelselga (100 m).

Martin Koch, który uzyskał podczas treningu 241,5 m zrezygnował z udziału w kwalifikacjach, podobnie jak jego kolega z reprezentacji Thomas Morgenstern. Do konkursu nie zakwalifikował się były rekordzista świata - Bjoern Einar Romoeren. Norweg, który w 2005 roku w Planicy uzyskał 239 metrów, w Vikersund zanotował zaledwie 106 metrów.