Reprezentacja Portugalii wygrała w Bydgoszczy z Serbią 2:0 w pierwszym meczu grupy B piłkarskich mistrzostw Europy do lat 21.

Od początku spotkania przewagę w posiadaniu piłki mieli Portugalczycy. Już w 5. minucie. po faulu Marko Grujicia na Goncalo Guedesie. mieli szansę na objęcie prowadzenia. Piłkę z rzutu wolnego z około 30. metrów wrzucał w pole karne Serbii Bruno Fernandes, a akcję strzałem zakończył Ruben Neves. Piłka trafiła jednak w lewy słupek bramki Vanji Milinkovicia-Savicia, ratując Serbów przed utratą gola. Sześć minut później świetnie uwolnił się spod opieki obrońców Rui Jorga Andrija Zivkovic i wrzucił piłkę w środek pola karnego Portugalii. Tam znalazł się Marko Grujic, ale jego potężny strzał został zablokowany przez Joao Cancelo.

Okazji do objęcia prowadzenia Serbowie nie wykorzystali w 27. minucie. Piłkę z prawej strony ponownie wrzucał Zivkovic, a świetnie uwolnił się w polu karnym Uros Djurdjevic. Jego strzał minimalnie przeszedł obok bramki Bruna Vareli. Chwilę później niewiele zabrakło, by sytuacje sam na sam z golkiperem Portugalii miał Aleksandar Cavric. Piłka była jednak zbyt szybko zagrana, by udało się Serbowi uprzedzić wychodzącego z bramki Varelę.

Radość kibiców z Portugalii na trybunach stadionu w Bydgoszczy wybuchła w 37. minucie. Piłkę po lewej stronie od Diogo Joty otrzymał dobrze uwolniony spod krycia serbskich obrońców Daniel Podence. Jego próbę strzału zablokował Savic, ale odbita od jego rąk piłka trafiła prosto na głowę Goncalo Guedesa. Ten bez najmniejszych problemów skierował ją do bramki rywali i Portugalia objęła prowadzenie.

Po zmianie stron już w jednej z pierwszych akcji bliscy wyrównania byli Serbowie, ale na spalonym był jeden z napastników. To właśnie podopieczni trenera Lalatovicia byli w tej części gry bardziej zdeterminowani do zdobycia bramki, a Portugalczycy liczyli na grę z kontry. W 52. minucie groźną akcję przeprowadzili właśnie podopieczni trenera Jorge. Piłkę z lewej strony wrzucał Bruno Fernandes, ale zamykający akcję Joao Carvalho nie zdążył do piłki. Kilka minut później dwukrotnie na bramkę rywali uderzał Marko Grujic, ale na posterunku był Varela. Niewiele zabrakło do wyrównania w 62, minucie. Dośrodkowania w pole karne Milaja Gajicia nie wykorzystał jednak Mijat Gacinovic.

Po rzucie rożnym w 75. minucie niewiele nad bramką przeszedł strzał Nemanji Radonjicia. Przewaga Serbów rosła, ale piłka, jak zaczarowana, nie chciała wpaść do bramki przeciwników. Pojedyncze kontry Portugalczyków przyniosły efekt dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry. Niepozorna akcja zaczęła się po lewej stronie boiska. Piłka dotarła w środek pod nogi Renato Sanchesa, a ten znalazł wychodzącego na czystą pozycję w środku pola karnego Fernandesa. Pomocnikowi trenera Jorge nie pozostało nic innego, jak pewnym strzałem pokonać Savicia i Portugalia pokonała Serbię 2:0 w inauguracyjnym spotkaniu grupy B.

Portugalia - Serbia 2:0 (1:0)
Bramka: 1:0 Goncalo Guedes (37), 2:0 Bruno Fernandes (88).
Żółte kartki - Portugalia: Ruben Semedo, Bruma, Bruno Fernandes; Serbia: Marko Grujic, Mijat Gacinovic, Nemanja Antonov, Milaj Gajic.
Sędzia: Benoit Bastien (Francja). Widzów: 10 724.