Rafael Nadal wygrał wielkoszlemowy turniej US Open rozgrywany na kortach w Nowym Jorku. W finale rozstawiony z jedynką Hiszpan pokonał Serba Novaka Djokovica 6:4, 5:7, 6:4, 6:2. Mecz na dwie godziny przerwał deszcz.

Dla Nadala było to pierwsze zwycięstwo w US Open. Dzięki niemu Hiszpan skompletował wygrane każdym z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema. Do tej pory w Nowym Jorku jego najlepszym wynikiem był półfinał. W sumie Nadal wygrał dziewiąty turniej Wielkiego Szlema. Najczęściej wygrywał na kortach Rolanda Garrosa - aż pięć razy. Dwukrotnie zwyciężył w Wimbledonie, a po jednym razie w Australian Open i US Open.

Finał turnieju panów zaplanowany był na niedzielę, jednak z powodu deszczu mecz trzeba było przełożyć na poniedziałek. Kiedy obaj tenisiści zaczynali walkę nad Arthur Ashe Stadium świeciło słońce. Nadal przełamał serwis Djokovica już w pierwszym gemie, chwilę później Serb zrewanżował się tym samym i w efekcie pierwsza parta była bardzo wyrównana. Hiszpan wygrał jeszcze jednego break-pointa i triumfował w tym secie 6:4.

W drugiej partii przy stanie 4:4 nad kortem rozszalała się ulewa. Mecz przerwano na dwie godziny. Potem pogoda zlitowała się nad kibicami i finał dokończono już bez większych przeszkód. Po przerwie szybciej właściwy rytm gry odnalazł Djoković i po dwóch setach był remis. Najbardziej zacięty i chyba decydujący okazał się set trzeci, w którym Nadal raz przełamał podanie rywala i wygrał 6:4. W czwartej partii Serb nie wytrzymał presji i przegrał 2:6. Mecz trwał niecałe cztery godziny.