Już po raz 19 w swojej karierze Adam Małysz stanął wczoraj na najwyższym stopniu podium zawodów o Puchar Świata. We włoskim Predazzo nasz skoczek najpierw w pierwszej serii wyrównał rekord skoczni - skoczył 131 metrów, w drugiej - przy niekorzystnym wietrze - wylądował zaledwie metr bliżej. Drugie miejsce zajął Austriak Andreas Widhoelzl, trzeci był Szwajcar Simon Ammann.

W drugiej serii nie było niespodzianek. Wprawdzie nieco zmieniła się czołówka, ale Adam Małysz i tak obronił pozycję lidera. Skoczył na odległość 130 metrów – najdłuższy skok w drugiej serii – i wylądował klasycznym telemarkiem. To dało Małyszowi piąte zwycięstwo w tym sezonie. Ale jak sam powiedział po skoku, nie było łatwo dziś wygrać:

Skoki były dosyć równe. Liczyła się nota i... trochę szczęścia. I Małysz pokazał na co go stać. O takiej formie może na razie co najwyżej pomarzyć Martin Schmitt jeszcze do niedawna uważany za głównego rywala Polaka w walce o Kryształową Kulę. Co się stało z jego formą - tego chyba nie wie sam Niemiec. Wczoraj zajął 10 miejsce. Schmitt zawodzi, ale nie brakło zawodników, którzy wylądowali w pobliżu Adama Małysza. Po dzisiejszym występie Adam Małysz dostanie trochę wolnego. Jak mówi trener Apoloniusz Tajner, nie trzeba go męczyć przed konkursem czterech skoczni.

Wyniki końcowe ósmego konkursu indywidualnego:

1. Adam Małysz (Polska) 272,8 pkt (131,0 m-130,0 m)

2. Andreas Widhoelzl (Austria) 266,3 (130,0-128,5)

3. Simon Ammann (Szwajcaria) 265,5 (131,0-129,0)

4. Matti Hautamaeki (Finlandia) 260,9 (129,0-126,5)

5. Sven Hannawald (Niemcy) 256,7 (128,5-125,5)

6. Martin Hoellwarth (Austria) 254,9 (126,0-127,0)

7. Andreas Goldberger (Austria) 247,2 (125,0-124,0)

8. Martin Koch (Austria) 245,7 (126,5-125,0)

9. Stefan Hocke (Niemcy) 243,2 (123,5-125,5)

10. Martin Schmitt (Niemcy) 239,0 (122,5-122,5)

...

33. Robert Mateja (Polska) 103,6 (114,5)

40. Łukasz Kruczek (Polska) 99,5 (112,5)

W drugiej serii zabrakło niestety miejsca dla pozostałych Polaków – Matei i Kruczka. Matei zabrakło niewiele – uplasował się na 33 miejscu, skoczył 114,5 m, uzyskał notę 103,6 pkt i zajął 33. miejsce. Kruczek osiągnął odległość 112,5 m dostał notę 99,5 pkt co dało mu 40. pozycję. Wcześniej do konkursu głównego nie zakwalifikowali się Wojciech Skupień i Tomisław Tajner.

40. Łukasz Kruczek (Polska) 112,5 99,5

Obrońca Pucharu Świata Adam Małysz dzięki zwycięstwu w piątkowym konkursie we włoskim Predazzo zdobył kolejne 100 pkt w klasyfikacji generalnej PŚ w skokach narciarskich i umocnił się na pozycji lidera. Obecnie Małysz ma 710 pkt i wyprzedza drugiego w klasyfikacji generalnej Niemca Svena Hannawalda o 356 pkt. Trzeci jest rodak Hannawalda Stephan Hocke, który zgromadził 324 pkt. Oprócz Małysza punkty PŚ w obecnym sezonie wywalczyło także czterech innych reprezentantów Polski. Robert Mateja ma 9 punktów, Tomasz Pochwała - 8, Tomisław Tajner - 7, a Wojciech Skupień - 4. Wszyscy plasują się w piątej dziesiątce klasyfikacji generalnej. W klasyfikacji Pucharu Narodów Polska zajmuje czwarte miejsce. Prowadzą Niemcy przed Finami i Austriakami.