Łukasz Kubot awansował do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu (pula nagród 14,6 mln funtów). Polak pokonał francuskiego tenisistę rozstawionego z numerem dziewiątym - Francuza Gaela Monfilsa 6:3, 3:6, 6:3, 6:3.

On zagrał niesamowity mecz. To, co robił przy siatce przypominało grę Rogera Federera. Poza tym miał świetny return i wywierał przez to cały czas presję przy moim serwisie. Nie dał mi szans na złapanie mojego rytmu gry. Jestem pod wrażeniem jego gry i nie mam innego wytłumaczenia swojej porażki, bo nie mam żadnej kontuzji - powiedział Monfils.

Kubot jest sklasyfikowany na 93. miejscu w rankingu ATP World Tour, a do turnieju głównego przebił się przez trzy rundy eliminacji. Monfils sklasyfikowany jest w czołowej "10" światowego rankingu. Ich pojedynek rozpoczął się już wczoraj, ale przerwały go ulewne opady deszczu przy stanie 3:3 w trzecim secie.

Rywalem Polaka w 1/8 finału będzie Hiszpan Feliciano Lopez, który nieoczekiwanie wyeliminował Amerykanina Andy'ego Roddicka (nr 8.) 7:6 (7-2), 7:6 (7-2), 6:4. Ewentualnym ćwierćfinałowym rywalem Polaka będzie zwycięzca meczu Andy Murray (Wielka Brytania, 4) - Richard Gasquet (Francja, 17).