​Kanadyjczyk Ted Nolan został selekcjonerem reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. 59-letni szkoleniowiec wcześniej prowadził drużyny Buffalo Sabres i New York Islanders w lidze NHL, a także reprezentację Łotwy.

Stawiamy na kanadyjską szkołę szkoleniową. Ten kraj na przestrzeni ostatnich lat jest najlepszy na świecie i bardzo cieszę się, że udało się porozumieć z tak klasowym szkoleniowcem. Ted Nolan pracował niedawno na Łotwie i zna już specyfikę europejskiego hokeja. Liczymy, że kadra pójdzie wynikowo do przodu - powiedział prezes PZHL Dawid Chwałka, cytowany przez stronę internetową pzhl.tv.

Uwielbiam wyzwania, przez całe życie miałem pod górkę. Gdy otrzymałem tę propozycję, bardzo się ucieszyłem. Mam nadzieję, że uda mi się podnieść poziom polskiego hokeja - podkreślił Nolan.

Na stanowisku zastąpił Jacka Płachtę, który prowadził drużynę narodową przez trzy ostatnie lata. Biało-czerwoni w mistrzostwach świata Dywizji 1A za jego kadencji zajmowali kolejno trzecie, ponownie trzecie i czwarte miejsce. Awans do elity uzyskiwały po dwie najlepsze drużyny.

Najbliżej promocji byli w 2016 roku, kiedy zgromadzili tyle samo punktów co druga ekipa Włoch. W kwietniu w walce o elitę również liczyli się praktycznie do samego końca. Zdołali pokonać Ukrainę (2:1) i Węgry (2:0), a ze spadkowiczem Kazachstanem przegrali dopiero po dogrywce 0:1. Kijów opuszczali jednak ze spuszczonymi głowami, bo w ostatnim meczu ulegli Austrii aż 0:11.

Asystentem Nolana został jego rodak Tom Coolen

który funkcję tę będzie łączył z prowadzeniem występującego w ekstralidze Tauronu KH GKS Katowice. Nazwiska polskich współpracowników nowego szkoleniowca zostaną podane w najbliższych tygodniach.

Pochodzący z plemienia Odżibwejów Nolan pracę szkoleniową w NHL rozpoczął w 1995 roku, kiedy objął ekipę Sabres. Po sezonie 1996/97 otrzymał nagrodę dla najlepszego trenera, ale również... stracił pracę. Odszedł w atmosferze konfliktu z największą gwiazdą drużyny - legendarnym czeskim bramkarzem Dominikiem Haskiem oraz kierownictwem zespołu.

Do NHL wrócił dopiero po dziewięciu latach. Jego przygoda z Islanders również jednak trwała tylko dwa sezony. W najlepszej lidze świata pracował jeszcze w latach 2013-15, ponownie w Buffalo.

W 2011 roku został także selekcjonerem Łotwy. Z reprezentacją tego kraju awansował na igrzyska olimpijskie Soczi 2014. W Rosji jego podopieczni odpadli w ćwierćfinale po porażce z późniejszym triumfatorem Kanadą 1:2.

Debiutem duetu Nolan-Coolen będzie 30 sierpnia towarzyski mecz z Węgrami w Budapeszcie.


(łł)