"W Tatrach panują skrajnie trudne warunki do uprawiania turystyki" - informuje Tatrzański Park Narodowy. TPN odradza wyjścia powyżej górnej granicy lasu. Według prognoz, intensywne opady śniegu pod Tatrami potrwają przynajmniej przez najbliższe trzy dni.

Jak informuje TPN, szlaki turystyczne pokryte są grubą warstwą śniegu. Pod warstwą białego puchu zalega zmrożony, twardy śnieg, a przebieg szlaków jest niewidoczny. 

Na Kasprowym Wierchu leży już 125 cm śniegu, na Hali Gąsienicowej 85 cm, a w Dolinie Pięciu Stawów Polskich jest 120 cm białego puchu.

Trzeci stopień lawinowy oznacza, że w góry mogą wychodzić jedynie osoby najbardziej doświadczone w zimowej turystyce górskiej. Dla pozostałych warunki w Tatrach mogą być śmiertelną pułapką - ostrzega ratownik dyżurny TOPR Bartłomiej Gąsienica-Józkowy.

Ostrzeżenie TPN dla turystów

Szlaki są nieprzetarte i pozawiewane przez wiatr, który miejscami utworzył głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Niski pułap chmur zacznie ogranicza widzialność, co może być przyczyną pobłądzeń. Dodatkowo wieje silny, porywisty wiatr, który utrudnia bądź uniemożliwia poruszanie się oraz powoduje zawieje i zamiecie śnieżne - brzmi komunikat TPN.

Wybierając się na wycieczki tatrzańskimi dolinami, warto zabrać ze sobą raczki antypoślizgowe oraz kijki. Na drogach dojściowych do schronisk również zalega warstwa świeżego śniegu. Dojście do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich odbywa się wariantem zimowym, czyli obejściem za Kopą, które jest wyznakowane tyczkami.

Zakopane pod śniegiem

W Zakopanem pokrywa śnieżna ma obecnie 56 cm. W nocy z wtorku na środę na ulicach Zakopanego cały czas pracowały pługopiaskarki. Rano mieszkańcy chwycili za łopaty i uruchomili sprzęty do odśnieżania swoich posesji. Śniegu jest tak dużo, że na poboczach tworzą się wielkie pryzmy utrudniające ruch pieszych.

Ruch samochodowy na podhalańskich drogach jest bardzo utrudniony. Jezdnie są białe lub zalega na nich błoto pośniegowe. Na wielu bocznych drogach samochody nie mogą się mijać z powodu zgarnianego na pobocza śniegu.

Według prognoz, intensywne opady śniegu pod Tatrami potrwają przynajmniej przez najbliższe trzy dni. Na piątkowe popołudnie zapowiadane są wyjątkowo silne opady.

TPN: Cieszmy się śniegiem, ale uważajmy na niego

Jak poinformował Marek Kot z Zespołu Aktywnej Edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, we wtorek na Kasprowym Wierchu zanotowano 118 centymetrów śniegu. Według prognozy pogody, którą podaje TPN, w najbliższych dniach czekają nas kolejne opady śniegu.

Marek Kot z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) podkreśla, że rekord zanotowanej grubości pokrywy śnieżnej pochodzi z 31 marca 1939 roku, gdy śniegu na Kasprowym było 388 cm. Z kolei 15 kwietnia 1995 roku pokrywa śnieżna na górze miała grubość 355 cm. Cieszmy się śniegiem, ale uważajmy na niego - przypomina przez TPN.

Jak podkreśla Marek Kot z TPN, tzw. zimy stulecia w Polsce występowały kilkukrotnie - w latach 1928/29, 1939/40, 1962/63, 1978/79 i 1986/87.