We Wrocławiu ruszył nabór do bezpłatnego programu teleopieki dla seniorów. Zostanie nim objętych 500 osób. Uczestnicy otrzymają opaski z tak zwanym przyciskiem życia.

Dzięki opasce z przyciskiem senior, krótko mówiąc jeśli czuje, że coś jest nie tak, może wezwać pomoc bądź połączyć się telefonicznie z centrum, gdzie są ratownicy medyczni i fachowcy. Są tam 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Jest to szczególnie ważne dla seniorów, którzy żyją samotnie, albo dla tych, którzy muszą na długi okres czasu zostawać w domu sami - tłumaczy Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Ja mam męża, który ma 92 lata. Bardzo często wychodzę. Jestem wolontariuszką, udzielam się tutaj w Centrum Seniora i chciałabym mieć nad nim jakąś kontrolę. To dla mnie byłby komfort, czułabym się jakiś sposób zabezpieczona przez te urządzenie - mówi jedna z seniorek zainteresowanych programem.

Wnioski o udział w bezpłatnym projekcie teleopieki można składać w każdy poniedziałek i piątek we Wrocławskim Centrum Seniora przy placu Dominikańskim 6.

Trzeba spełniać pewne warunki, żeby się zakwalifikować. Między innymi wskazujące na faktyczną potrzebę posiadania takiej opaski - podkreśla Dorota Feliks, dyrektor WCRS.

Dużo większe potrzeby

We Wrocławiu mieszka 190 tysięcy seniorów. Niektórzy, nawet 90-latkowie są w dobrej kondycji. Na pewno nie wszyscy potrzebują takiej opieki. Na razie od czegoś trzeba zacząć. Musimy mierzyć siły na zamiary - podkreśla Dorota Feliks.

W zależności od możliwości finansowych i sukcesu tego projektu będzie trzeba rozważać rozwinięcie - dodaje.

Program ruszy w maju i potrwa 3 lata. Z budżetu miasta zostaną na niego wydane w tym czasie 2 mln zł.

Opracowanie: