27-latek zwiedzający muzeum w nieczynnej kopalni na terenie gminy Mirsk zainteresował się "złotem", które można było podziwiać na wystawie. Wykorzystując nieuwagę osoby oprowadzającej, zabrał je ze sobą. Jak się okazało nie był to cenny kruszec, a piryt potocznie zwany "złotem głupców".

Jak poinformowała policja sprawca kradzieży został zatrzymanym a odzyskany kamień szlachetny przekazany pracownikom kopalni. Funkcjonariusze skierowali do sądu wniosek o ukaranie sprawcy kradzieży.

Piryt wyglądem zewnętrznym łudząco przypomina złoto. To minerał żelaza występujący niemal we wszystkich typach skał. Tworzy sześcienne, ośmiościenne lub dwunastościenne kryształy, w odróżnieniu od złota, które występuje w postaci grudek lub brył. 

Złoto jest cięższe od pirytu i bardziej "złociste". Piryt ma bardziej regularną formę i ostre krawędzie. Jest surowcem do otrzymywania kwasu siarkowego wykorzystywanego w przemyśle chemicznym oraz kamieniem kolekcjonerskim używanym do wyrobu biżuterii. Piryt potarty o porcelanę zostawia czarny ślad, złoto żółty.