Jakie ciastka jadał Harry Potter? W co bawili się średniowieczni biesiadnicy? Czym są pączki katalońskie i jakie kanapki jedzą piraci? Od 8 do 10 czerwca 2023 zamek Czocha zaprasza na Festiwal Kuchni Historycznej i Filmowej. Mieliśmy wejściówki rodzinne na tę smakowitą imprezę.

Po raz kolejny zamek czocha zamieni się w Twierdzę Smaków. W tym roku organizatorzy zapraszają szczególnie rodziny z dziećmi, dla których przygotowali mnóstwo smacznych atrakcji. Impreza startuje 8 czerwca i potrwa do 10. Trzy dni świetnej zabawy i porządnego jadła.

Smacznie, smaczniej, najsmaczniej...

Średniowieczne i barokowe przysmaki, najlepsza pod słońcem grochówka z kuchni wojskowej, śledziowe atrakcje i gruzińskie przekąski, ciastka z Bliskiego Wschodu oraz kawa parzona w piasku - to dopiero początek. Magiczna glorietta przy fosie zamieni się w mały Hogwart, gdzie każdy będzie mógł spróbować ciast znanego czarodzieja.

Zamkowa kuchnia przygotowała z okazji festiwalu wyjątkowe dania, w tym roku to francuskie flaczki i węgierskie langosze, nie zabraknie również zielonych pierogów z bobu.

Od średniowiecza do PRL-u

Od lat hitem festiwalu jest kuchnia PRL-u. Opryskliwe sprzedawczynie serwują golonki, sztućce są przymocowane łańcuchami do stolików, ale nasi dojrzali już goście z sentymentem patrzą na te "atrakcje" - przyznaje z uśmiechem Jarosław Kuczyński, dyrektor Zamku Czocha.

Atrakcje dla najmłodszych. Nie tylko gotowanie

W tym roku Twierdza Smaków będzie również Twierdzą Zabawy. Na najmłodszych czekają konkursy i niespodzianki, m.in. warsztaty tworzenia obrazów z suszonych kwiatów, konstrukcji banjo, lepienia w glinie. Stworzyliśmy również Państwa warsztat tkacki, a także młynopiekarnię, gdzie każde dziecko będzie mogło ulepić i wypiec pyszny podpłomyk, najstarszą formę chleba. Będzie również czas na naukę strzelania z kuszy.

Z kolei ekipa muzealna z Domu Śląskiego w Ziębicach zaprasza na warsztaty robienia klusek śląskich, będą również gawędy o ziołach, wschodnich słodyczach, a także specjalne zwiedzanie śladem zamkowych.

Wśród gości... Maria Antonina i rycerze

Czym jest jedzenie bez pięknych wnętrz i muzyki? W zamkowych ogrodach spotkacie piękną Marię Antoninę, a także - to już inna epoka - rycerzy. Pomiędzy gośćmi pojawią się także muzycy a wieczorem czeka wielka biesiada. Nie zabraknie również konkursów, których zwycięzcy spróbują najlepszych przysmaków z naszych stoisk.  

CAŁY PROGAM TWIERDZY SMAKÓW NA ZAMKU CZOCHA ZNAJDZIESZ TUTAJ>>>

Aby zdobyć rodzinne zaproszenie na Festiwal Kuchni Historycznej i Filmowej w zamku Czocha, trzeba było opisać w zabawny sposób swoją największą kulinarną porażkę. Na wasze wpisy czekaliśmy do środy (7 czerwca) do godz. 12. Potem redakcyjne jury wybierało najciekawsze historie. Z ich autorami skontaktowaliśmy się telefonicznie.

Zaproszenie na Festiwal Kuchni Historycznej i Filmowej upoważnia do wejścia na teren imprezy, zwiedzanie zamku i dziedzińca. 

Zwiedzanie zamku odbywa się bez przewodnika w formie spaceru. Na trasie zwiedzania przewodnicy będą do Państwa dyspozycji, i odpowiedzą na każde pytanie. Przy wejściu otrzymacie Państwo Informator.