O tydzień dłużej, czyli do 9 grudnia mieszkańcy Wrocławia mogą składać wnioski o zakup węgla na preferencyjnych warunkach - podaje magistrat. Gospodarstwo domowe może kupić 3 tony węgla - 1,5 tony w tym roku i tyle samo w przyszłym.

Początkowo wnioski o zakup węgla miały być przyjmowane do 2 grudnia, jednak w związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców wrocławski magistrat przedłużył możliwość ich składania o tydzień.

Wnioski o zakup węgla można składać w wybranych Centrach Obsługi Mieszkańca - przy ul. Bogusławskiego i ul. Zapolskiej. Z możliwości zakupu węgla w cenie 2 tys. zł za tonę mogą skorzystać osoby, którym przyznano dodatek węglowy oraz wszyscy, których podstawowym źródłem ciepła jest piec na węgiel i ma to potwierdzenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - przypominają wrocławscy urzędnicy.

We Wrocławiu przyjęto hybrydowy model sprzedaży. Dystrybucja węgla prowadzona jest w ramach umowy pomiędzy spółką Ekosystem - reprezentującą gminę, a składami węglowymi na terenie miasta.

Krok po kroku

We wniosku należy wskazać rodzaj oraz ilość węgla, jaką chce się kupić. Na miejscu wniosek jest weryfikowany pod kątem spełnienia warunków ustawowych. O tym, kiedy dokonać wpłaty mieszkańców będą informować w kolejnych dniach pracownicy Ekosystemu. Będzie to zależne od dostępności węgla w składach. 

Po dwóch dniach roboczych od dokonania wpłaty, w Punkcie Obsługi Klienta Ekosystemu przy ul. Sikorskiego 2/8, będzie można odebrać fakturę - dokument upoważnia do odbioru surowca. Każdy dostanie też wykaz oraz numery telefonów do składów węglowych, aby umówić się już bezpośrednio na dostawę węgla.