Rusza kolejny etap budowy trasy tramwajowej do Wilanowa. Rozpoczną się prace związane z przygotowaniem torowiska na ul. Sobieskiego. W nocy z piątku na sobotę zostanie zlikwidowany buspas pomiędzy al. Wilanowską i ul. św. Bonifacego. Mieszkańców czekają zmiany w organizacji ruchu.

Wykonawca inwestycji z zajęciem buspasa czekał do ostatniej chwili. Budowa toru zacznie się od wykonania fundamentów pod słupy trakcyjne, potem zostanie przygotowana płyta betonowa.

Po zbudowaniu płyty betonowej będzie można rozpocząć montaż szyn - te prace zaplanowane są na wakacje.

Zmiany w organizacji ruchu

W piątek, 12 maja, od ok. godziny 20 rozpocznie się likwidacja buspasa na ul. Sobieskiego - na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. św. Bonifacego. Otwarte dla ruchu pozostanie po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Bez zmian pozostanie organizacja ruchu na skrzyżowaniach z Nałęczowską i św. Bonifacego.

Zmiany czekają również pasażerów komunikacji miejskiej. Autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego będą poruszały się pasami ruchu razem z innymi pojazdami, co może doprowadzić do potencjalnych opóźnień.

Mieszkańców Wilanowa do metra linii M1 dowozić będzie autobus linii 217, poruszający się na wydłużonej trasie.

Do stacji Imielin dojechać można autobusami trzech linii: 217, 263 i 319. Nie zmienił się odcinek trasy autobusu 217 do stacji metra Wilanowska.

Kolejne zmiany w czerwcu

Wydłużenie odcinka z dwoma pasami ruchu zapowiedziano na pierwszą połowę czerwca. Zwężenie ul. Sobieskiego jest kolejnym etapem budowy tramwaju do Wilanowa po zamknięciu ul. Spacerowej.

Najtrudniejsze etapy robót zostały zaplanowane na wakacje, żeby możliwie zminimalizować utrudnienia w ruchu.

We wrześniu ulice Spacerowa i Goworka mają zostać udostępnione dla ruchu jednokierunkowego. Wtedy też ruszą tramwaje na Puławskiej.

Tory w ciągu Spacerowej i Gagarina będą gotowe na początku 2024 roku, ostatni odcinek ma zostać oddany przed końcem 2024 roku.