Blisko tysiąc tachografów zalegalizował niezgodnie z przepisami diagnosta z Ciechanowa. Ostrołęcka prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w jego sprawie.

Tachograf to urządzenie, które w samochodach ciężarowych rejestruje m.in. czas pracy kierowców, przejechany przez pojazd dystans i trasę. Zgodnie z przepisami wymaga ono regularnej kalibracji.

Mazowieccy policjanci kilkanaście miesięcy pracowali nad sprawą nieuczciwego diagnosty z Ciechanowa. Przesłuchano około 400 świadków, zgromadzono 14 tomów akt i zabezpieczono obszerną dokumentację.

Analiza tych dowodów w połączeniu z oględzinami pozwoliły na ustalenie, że pojazdy, co do których diagnosta sporządzał dokumentację potwierdzającą przeprowadzenie badań technicznych w ogóle nie pojawiły się na stanowisku diagnostycznym albo wykonywano czynności, których nie można uznać za badanie techniczne - podała policja.

44-latek działał od stycznia 2020 roku do kwietnia zeszłego roku. Legalizował urządzenia rejestrujące z ciężarówek poza miejscem prowadzenia działalności diagnostycznej. Pobierał za to zwykle 250-300 złotych.

Mężczyźnie zarzucono, że 928 razy poświadczył nieprawdę w dokumentach.

Podejrzany podczas przesłuchania przyznał się do zarzucanych mu czynów i  złożył obszerne wyjaśnienia. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Opracowanie: