Kryzys energetyczny, a zwłaszcza gwałtowny wzrost cen energii elektrycznej i bałagan legislacyjny zmuszają do szukania oszczędności również w Sopocie - informuje miasto na swojej stronie internetowej. Zaplanowano wyłączanie części oświetlenia ulicznego. Skromniejsze będą również tegoroczne iluminacje świąteczne.

"Spore oszczędności jakie przyniosły przeprowadzone w mieście modernizacje, takie jak wymiana niemal 800 latarni ulicznych w dolnym Sopocie na nowoczesne i energooszczędne, czy wdrożenie inteligentnego systemu zarządzania energią w budynkach użyteczności publicznej, niestety nie pokryją horrendalnych cen energii" - informuje na swojej stronie internetowej miasto.

Presja ma sens. Dzięki naszym protestom udało się wywalczyć, by prąd dla samorządów nie kosztował więcej niż 785 zł za MWh. Jednak nie mamy pewności, czy od nowego roku rząd nie doda do tej ceny VAT-u, a więc czy nie będzie jeszcze drożej. Dlatego zdecydowaliśmy o oszczędzaniu energii, ale w taki sposób, by jak najmniej odczuli to mieszkańcy - mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Zarząd Dróg i Zieleni dokonał zmian ustawień parametrów oświetlenia parkowego i ulicznego na terenie Sopotu. W poniższych lokalizacjach latarnie miejskie są wygaszane w godzinach 22.00 do 5.00: 

- ścieżka piesza, aleja dębowa, od ulicy Bitwy pod Płowcami do ERGO Areny,

- ulica 23 Marca, jezdnia i chodnik, od pętli autobusowej do sanatorium Leśnik,

- przejście leśne od ulicy 23 Marca, wraz z ścieżką wzdłuż cmentarza do ulicy Malczewskiego,

- ulica Zacisze wraz z ścieżką leśną w kierunku ul. 1 Maja i chodnikiem do Opery Leśnej,

- parking gruntowy przy ulicy Łokietka, wzdłuż ogrodzenia sopockiego Hipodromu,

- teren rekreacyjny wzdłuż stawu Reja,

- park przy szpitalu reumatologicznym,

- park im. Marii i Lecha Kaczyńskich,

- park Północy, w części głównej od hotelu Grand do Dworku Admirał.

Aleja Mamuszki, tj. ścieżka piesza i rowerowa wzdłuż plaży od mola do restauracji Koliba będzie oświetlona, bez nocnych wyłączeń. Latarnie nie będą wygaszane również na alei Wojska Polskiego od molo do granicy z Gdańskiem.

Trwają prace związane z przygotowanie instalacji oświetleniowej na pozostałych terenach, na których również możliwe będą wyłączenia oświetlenia ulicznego. Są to:

- park Północny, w części od Dworku Admirał do granicy z Gdynią,

- ścieżka piesza dookoła stawu Kochanowskiego,

- okolica stawu Obodrzyców,

- jezdnia ulicy Moniuszki od ulicy 1 Maja do Opery Leśnej.

W Sopocie jest 4250 latarni ulicznych. Planowane wyłączenia w ramach oszczędności obejmą blisko 550 z nich. Łączny koszt opłat ponoszonych prze Gminę na zakup energii elektrycznej oraz prace związane z utrzymaniem i konserwacją systemu oświetlenia ulicznego w 2022 roku zamknie się w kwocie 2,9 mln zł (z czego koszt samego prądu to 2 mln zł).

Skromniejsze będą uliczne iluminacje świąteczne

Magiczny klimat świąt będzie można poczuć już jadąc aleją Niepodległości, nad którą zamontowanych zostanie 16 kurtyn świetlnych na wysokości ulicy Podjazd. Trójwymiarowe dekoracje w formie koron zawisną również na latarniach w ciągu ul. Kościuszki i rondzie przy ul. Kościuszki/Chopina. Przy kościele św. Jerzego tradycyjnie stanie dekoracja w formie napisu "I♥Sopot". Pozostałe iluminacje pojawią się na placu Przyjaciół Sopotu: choinka w centralnym punkcie placu, dekoracja przestrzenna nawiązująca do sań św. Mikołaja wraz z zaprzęgiem reniferów, w których każdy będzie mógł usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Będzie też świetlna bombka i fontanna. Ponadto trójwymiarowe lilie na lampach na placu Przyjaciół Sopotu oraz korony świetlne na latarniach i lampki na drzewach w ciągu ulicy Boh. Monte Cassino. W światełka przystrojone będą trzy choinki: na wyjeździe do Gdyni przy alei Niepodległości, przed Urzędem Miasta i przy kościele św. Jerzego. Na molo stanie świąteczny witacz, świecące sople na bramie wejściowej i ramka foto. Ze względu na ograniczone środki finansowe, w tym roku zrezygnowano z zawieszenia świecących żagli na lampach w ciągu alei Niepodległości i na ul. Malczewskiego, nie będzie świetlistych przewieszek nad jezdnią ulicy Kościuszki (na wysokości poczty), kul w parku Herbstów i lampek oświetlających drzewa na molo.

Iluminacje będą wieszane na przełomie listopada i grudnia, a rozbłysną 6 grudnia br. Będzie je można podziwiać do 16 stycznia 2023 roku. Koszt montażu i uruchomienia instalacji świątecznych oraz ich demontaż powinien się zamknąć w kwocie około 200 tys. zł.

Rezygnując z części świątecznego oświetlenia Sopot zaoszczędzi blisko 250 tys. zł.