Wybitna aktorka, działaczka społeczna, Honorowa Obywatelka Miasta Gdańska, Halina Winiarska-Kiszkis zmarła 16 kwietnia. W sobotę, 23 kwietnia, odbędą się uroczystości pogrzebowe oraz msza św., która będzie transmitowana m.in. na www.gdansk.pl. Dziś przypominamy uroczystą sesję Rady Miasta Gdańska, podczas której artystka wraz z mężem Jerzym Kiszkisem odbierali najwyższe gdańskie wyróżnienie.

Halina Winiarska-Kiszkis to jedna z najwybitniejszych aktorek swojego pokolenia. Urodziła się 8 października 1933 roku w Chrzanowie. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim i rozpoczęła pracę aktorską w amatorskim teatrze Nurt w Nowej Hucie (1952). Potem występowała w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze i Teatrze Dramatycznym w Poznaniu.

Życiorys Haliny Winiarskiej-Kiszkis

W 1966 związała się z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, ma na swoim koncie ponad sto ról teatralnych, kilkanaście filmowych. Wiele wybitnych. Za swoją pracę otrzymała wiele nagród, m.in. Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007), Pomorską Nagrodą Artystyczną (2010), była laureatką Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska "Neptun" (2012).

Halina Winiarska wraz z mężem aktorem Jerzym Kiszkisem tworzyli jedną z najbardziej znanych i zaangażowanych par w Gdańsku. W 2020 roku za artystyczne i społeczne zasługi dla miasta otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki Miasta Gdańska. Halina Winiarska-Kiszkis zmarła 16 kwietnia 2022 roku.

Kiedy i gdzie odbędzie się pogrzeb?

W sobotę, 23 kwietnia, o godz. 10 odbędzie się msza św. w intencji zmarłej artystki w Kościele św. Jana. Pogrzeb o godz. 11:30 na Cmentarzu Srebrzysko (kondukt rusza od bramy głównej - bez kaplicy). Obu uroczystościom przewodniczyć będzie ks. Krzysztof Niedałtowski.

Transmisja z mszy św. na YouTube Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej oraz na www.gdansk.pl. Początek o godz. 10.