W Gdańsku powstaną dwie kolejne sorterownie, w których mieszkańcy będą mogli za darmo pozostawić odpady nietypowe i niebezpieczne. Urzędnicy poinformowali dziś, że miasto otrzymało dofinansowanie krajowe na budowę punktów na gdańskiej Zaspie i na pograniczu Brzeźna i Letnicy.

To finał przygotowań do zaprojektowania i budowy tych obiektów na Zaspie oraz w Brzeźnie, które będą służyć dziesiątkom tysięcy gdańszczanek i gdańszczan - zapowiedział zastępca prezydent Gdańska Piotr Kryszewski. Podkreślił, że miasto aktywnie poszukuje kolejnych lokalizacji. Dzięki temu docelowo sieć nowoczesnych, przyjaznych Gdańskich Sorterowni będzie dostępna dla każdego mieszkańca w stosunkowo bliskiej odległości od domu lub pracy - zapewnił.

Sorterownia jeszcze pod nazwą "PSZOK"

W Gdańsku działa jedna sorterownia - w Zakładzie Utylizacyjnym na Szadółkach (jeszcze pod formalną nazwą "PSZOK" - czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych). 
Przedstawiciel Wydziału Gospodarki Komunalnej gdańskiego magistratu Cyprian Maciejewski przekazał w komunikacie, że w tym roku zostanie oddana do użytku druga sorterownia - w gdańskiej dzielnicy Rudniki. Projektowana jest także trzecia - w Gdańsku Osowie.

W komunikacie wskazano, że Gdańsk otrzymał dofinansowanie, które pozwoli na wybudowanie dwóch kolejnych: przy ul. Hynka (Zaspa) oraz przy ul. Uczniowskiej (między Brzeźnem a Letnicą) w Gdańsku.

Majewski w komunikacie podkreślił, że projekt jest jednym z elementów wpisujących się w założenia polityki gospodarki odpadami oraz polityki zrównoważonego rozwoju prowadzonej przez Gdańsk. 

Szacowany koszt inwestycji to 13,6 mln zł, z czego pożyczka i dotacja z NFOŚiGW wynoszą odpowiednio 1,6 mln zł oraz 5,5 mln zł.

"Kolejny krok w walce z dzikimi wysypiskami"

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Szymon Gajda, cytowany w przesłanym komunikacie zaznaczył, że dzięki PSZOK-om mieszkańcy będą mogli w bezpieczny sposób pozbyć się nietypowych i problematycznych odpadów. To kolejny krok w walce z dzikimi wysypiskami. A to problem, który jest wszystkim znany - ocenił.

Podkreślił również, że w kampanii WFOŚiGW "ekoTurysta" szeroko promowany jest taki styl życia, w którym nikt nie zostawia odpadów w miejscach publicznych - na plażach, w lasach, czy nad jeziorami. Nasz słynny już film "Nie rób obciachu, nie śmieć" pokazał, że dla wielu osób jest to niezmiernie istotna kwestia. Każdy z nas chce przebywać w czystym i schludnym otoczeniu. Wszyscy zadbajmy, aby takie właśnie ono było - stwierdził.

Sorterownie przyjmują użyte opony, meble, baterie, akumulatory, farby, rozpuszczalniki, przeterminowane leki czy zużyte strzykawki. Usługa finansowana jest w ramach opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów, którą gdańszczanie regulują co miesiąc. 

Usługi sorterowni przeznaczone będą wyłącznie dla mieszkańców Gdańska, bez dostępu dla firm i innych podmiotów. Po szybkiej weryfikacji mieszkańca (tożsamość i adres nieruchomości) możliwy jest rozładunek do poszczególnych pojemników czy kontenerów, w zależności od kategorii odpadów, jakie przywieźliśmy.

Majewski w komunikacie podkreślił, że sorterownia nie przyjmuje odpadów bio, więc nie ma ryzyka generowania żadnych przykrych zapachów

Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, koordynującego budowę sieci sorterowni, Olga Goitowska cytowana w komunikacie zaznaczyła, że powstające i projektowane sorterownie będą miejscami kameralnymi, przystępnymi, czystymi oraz z dobrą obsługą i organizacją. Będzie tam można szybko i sprawnie oddać różne odpady z gwarancją, że zostaną one zutylizowane w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska - zapewniła.

Urzędnicy zapewniają, że sorterownie będą również miejscem edukacyjnym dla gdańszczan - w zgodzie z ideą less waste oraz gospodarki obiegu zamkniętego. Przy wybranych obiektach tego typu planowane są usługi dodatkowe np. gromadzenie i przekazywanie niepotrzebnych przedmiotów użytkowych innym osobom.

Oto 5 lokalizacji gdańskich sorterowni

  • Szadółki, Jabłoniowa 55 (funkcjonująca - jako PSZOK);
  • Rudniki, Elbląska 66 (uruchomienie w tym roku);
  • Osowa, Meteorytowa (etap projektowania);
  • Zaspa, Hynka (uzyskanie dofinansowania);
  • Brzeźno, Uczniowska (uzyskanie dofinansowania).

Poszukiwane są kolejne lokalizacje.