Uchodźcy będą mogli wynająć mieszkanie w Sopocie - to inicjatywa miasta i przedsiębiorców. Obecnie w sopockich akademikach mieszka prawie 250 uchodźców z Ukrainy. Przygotowano bazę mieszkań do komercyjnego wynajmu dla uchodźców, którzy niebawem będą musieli opuścić punkty zbiorowego zakwaterowania. W bazie lokali jest blisko 90 mieszkań.

Wiemy jak ciężko jest wynająć na rynku komercyjnym mieszkanie. Tworzymy bazę mieszkań do komercyjnego wynajmu, by pomóc osobom z dwóch akademików, które są punktami zbiorowego zakwaterowania. Mamy już 87 mieszkań, a dodatkowo w zasobach MOPS są trzy tzw. mieszkania wspólne, w których łącznie mieszka 26 osób - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydentka Sopotu. 

Lokale będą wynajmowane na zasadach komercyjnych, ale rodziny w nich mieszkające będą pod opieką sopockiego MOPS-u. 

Trzeba iść dalej, patrzeć na potrzeby długofalowe, chcemy usamodzielniać uchodźców. To nie są ludzie anonimowi. Znamy dobrze te rodziny, bo wspieramy je od początku pobytu w Sopocie. Te osoby przechodziły u nas także liczne kursy i szkolenia językowe czy zawodowe. Mamy do nich pełne zaufanie - mówi Marlena Jasnoch, zastępczyni dyrektora MOPS w Sopocie.

Apel miasta do właścicieli mieszkań

Miasto apeluje do właścicieli mieszkań, a także pensjonatów i apartamentów turystycznych, którzy chcą odpłatnie wynająć swoje obiekty nawet na kilka miesięcy.

Wynajem mieszkań dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Sopocie koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wszelkie informacje w tej sprawie można uzyskać w Centrum Wsparcia Ukrainy, pod numerem telefonu 502 028 955, w dni powszednie w godzinach 7:30-15:30.

Opracowanie: