Zdjęcie wykonane przez Wojciecha Wieteskę stało się kolejnym sopockim fotopomnikiem. Uroczyste odsłonięcie szóstej w mieście fotografii, wpisującej się na stałe w przestrzeń miasta, odbyła się w weekend na Skwerze Kuracyjnym przy wejściu na molo.

Fotografia Wojciecha Wieteski to nostalgiczna pocztówka z 1996 roku. Uchwycono na niej moment wschodu słońca, na sopockim molo. To szósta instalacja na projektowanym szlaku sopockich fotopomników - fotografii wpisujących się już na stałe w przestrzeń Sopotu. 

Pierwszy z sopockich fotopomników, zdjęcie przedstawiające słonia wykonane przez Tadeusza Rolke, zostało w 2018 roku umieszczone przy wejściu do Państwowej Galerii Sztuki.

"Autorem kolejnego, przedstawiającego Parasolnika, zawieszonego przed wejściem na plac Jasia Rybaka, jest Chris Niedenthal. W roku 2020 na falochronie mariny, zawisły zdjęcia wykonane przez Zbigniewa i Macieja Kosycarzy, a w 2021 roku zdjęcie Rafała Milacha zostało zawieszone na budynku Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie " – opowiada Marek Nizołek z Urzędu Miejskiego w Sopocie. 

Wojciech Wieteska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Jego fotografie znajdują się w państwowych i prywatnych kolekcjach między innymi w Polsce, Francji, Japonii czy Stanach Zjednoczonych. 

Odsłonięcie fotopomnika odbyło się  podczas ostatniego dnia 8. Festiwalu Fotografii „W ramach Sopotu”.

Autor: Stanisław Pawłowski