Zbliżają się jubileuszowe 25. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, na której wręczane są najbardziej cenione w środowisku podróżniczym nagrody Super Kolosy. W trakcie festiwalu przyznawane są także Kolosy – nagrody za niezwykłe projekty podróżnicze zorganizowane w poprzednim roku w takich kategoriach jak: Podróże, Żeglarstwo, Wyczyn, Alpinizm, Eksploracja Jaskiń.

W trakcie zbliżającej się edycji zostaną także wręczone nagrody Fotoplastykonu i FotoGlob honorujące najlepsze fotografie podróżnicze oraz Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego, w konkursie na najlepszy podróżniczy debiut książkowy roku. 

Super Kolosy

W pierwszej edycji  w marcu 2000 roku, która miała miejsce w podziemiach Kopalni soli „Wieliczka” Super Kolosem nagrodzono legendarnego lidera Andrzej Zawadę, za wyprawę narodową i za pierwsze w świecie zdobycie Mount Everest zimą 1980 roku. 

W kolejnych latach laureatami nagrody były takie sławy jak między innymi himalaiści - Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Janusz Kurczab, Anna Czerwińska, Ryszard Pawłowski, Ryszard Gajewski, Maciej Pawlikowski, żeglarze - kpt. Krzysztof Baranowski, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, Henryk Jaskuła, kpt. Richard Konkolski, Janusz i Joëlle Kurbielowie, kpt. Wojciech Jacobson, czy choćby nasz wielki kajakarz Aleksander Doba. 

Kolosy Gdynia

Kolosy to nieoficjalna, ale powszechnie używana nazwa Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej w Europie imprezy podróżniczej, która każdego roku w marcu odbywa się w Gdyni. Jej organizatorami są Urząd Miasta Gdyni i agencja MART z Krakowa.  Wydarzenie odbędzie się w dniach 24-26 marca w Gdyni.

Patronem redakcyjnym jubileuszowej edycji jest RMF24.PL. Więcej na stronach wydarzenia www.kolosy.pl