Zimni ogrodnicy za nami, ale jest okazja, żeby założyć szalik. Gdański Neptun został przyozdobiony szalikiem Lechii Gdańsk, która wywalczyła awans do ekstraklasy. To również symboliczny gest związany z Derbami Trójmiasta. Fontanna na gdańskiej starówce będzie podświetlona na zielono przez cały weekend.

Lechia Gdańsk to ważna część historii i tożsamości naszego miasta. Cieszę się, że w ten sposób możemy symbolicznie uczcić sukces naszych piłkarzy - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Szefowa gdańskiego magistratu dodała, że szalik na pomniku Neptuna jest również podziękowaniem mieszkańców Gdańska dla swoich piłkarzy i znakiem dopingu przed zbilżającym się meczem z Arką Gdynia.

Z szacunkiem dla zabytku

Organizatorzy akcji podkreślają, że odbywa się ona z poszanowaniem zasad Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Rzymski bóg wód przywdział szalik w rozmiarze XXL. W akcji uczestniczył odpowiedni dźwig.

To nie pierwszy raz, gdy słynny monument jest wykorzystywany do inicjatyw społecznych, edukacyjnych czy sportowych. W Święto Niepodległości jest podświetlany na biało-czerwono, na niebiesko w Światowy Dzień Autyzmu. Kolorami niebiesko-żółtymi został oświetlony na znak solidarności z Ukrainą.

Awans z przygodami

Lechia, która prowadzi w tabeli 1. ligi jest już pewna awansu do ekstraklasy. Sen z powiek kibiców spędzał jednak fakt, że 9 maja, w pierwszej instancji PZPN, Lechia nie otrzymała licencji na grę w najwyższej lidze.

Klub tłumaczył, że chodziło o zaległości finansowe wobec m.in. dwóch piłkarzy. Gdańszczanie zapewnili, że dokonali już płatności i odwołali się od decyzji PZNP.

Apelacja okazała się skuteczna. W piątek, po analizie "odwołań wraz z załącznikami", Komisja Odwoławcza ds. Licencji Klubowych PZPN postanowiła przyznać Lechii "licencję upoważniającą klub do uczestnictwa w rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy w sezonie 2024/2025 z nadzorem finansowym".

Jednocześnie nałożono na klub "środek kontroli w postaci obowiązku zapłaty kwoty 60 000 zł za naruszenie kryterium F.04 Podręcznika Licencyjnego".

W niedzielę o godz. 20.30 piłkarze Lechii zagrają u siebie derby z wiceliderem Arką Gdynia - to szlagier 33. kolejki i całej rundy wiosennej. Jak informują władze miasta, na meczu będzie pobity rekord frekwencji na meczu pierwszoligowym. Kibicować będzie ponad 36 tys. widzów.