Sprzątanie świata 2.0 zaplanowano w sobotę w Gdańsku. Tegoroczna akcja przekształca się w cykl działań. Pierwsza - "wodna" odsłona odbędzie się jutro w godzinach 10-14 w marinie przy ul. Żabi Kruk.

Będą eko-nurkowie, kajaki i sprzątanie przy zbiornikach retencyjnych. Druga już edycja akcji ekoKajak rozpocznie się w sobotę 23 kwietnia wraz z akcją "Sprzątanie świata 2.0”

Osobom, które posprzątają śmieci na trasie spływu rzeką Motławą, udostępniony zostanie bezpłatnie na 2 godziny sprzęt pływający - kajak, rowerek wodny lub łódź wiosłowa. W zeszłym roku akcja cieszyła się ogromnym powodzeniem. 

Najczęściej wyławiane śmieci to butelki i puszki po napojach,  foliowe siatki jednorazowe. W zeszłym roku łącznie było to prawie 10 tys. litrów różnego rodzaju nieczystości - mówi Grzegorz Pawelec z Gdańskiego Ośrodka Sportu. 

W tym roku akcja ekoKajak podzielona będzie na dwa etapy. Od 23 kwietnia aż do końca maja kajaki będą dostępne codziennie, a przez następne trzy miesiące, czyli do końca sierpnia 2022,  akcja obejmuje wszystkie dni powszednie, bez weekendów i świąt. Po raz kolejny sercem akcji zostaje przystań wodna na Żabim Kruku.

Jak dołączyć do akcji?

Aby wziąć udział w akcji ekoKajak, trzeba wysłać formularz zgłoszeniowy na adres: ekokajak@sportgdansk.pl najpóźniej dzień przed planowanym spływem.

Uczestnicy zostaną wyposażeni w worki na śmieci i chwytaki. Warto zabrać ze sobą swoje rękawice, które ułatwią sprzątanie.