​W Trójmieście i na Pomorzu szykują się najciekawsze wybory od lat. Wśród liderów list sporo jest nowych twarzy, a i politycy, którym w partiach z różnych względów "podziękowano", nie składają broni i zapowiadają walkę o poselskie lub senatorskie mandaty.

Województwo pomorskie dzieli się na dwa duże okręgi wyborcze. Ich granice spotykają się m.in. w Trójmieście, na granicy Sopotu i Gdyni. 

Gdańsk, Sopot i wschodnia część województwa, czyli powiaty leżące na Kociewiu i Powiślu to okręg nr 25, nazywany skrótowo okręgiem gdańskim.

Sąsiedni, większy okręg, nazywany gdyńsko-słupskim, to okręg nr 26.

Wyborcy zdecydują o tym w czyje ręce trafi łącznie 26 sejmowych mandatów.

Okręg nr 25

W okręgu gdańskim na liście Koalicji Obywatelskiej jest kilka niespodzianek. Poprzedni lider listy - Sławomir Neumann - nie dostał tym razem szansy kandydowania do sejmu. Listę otwiera znana posłanka Agnieszka Pomaska. Na drugiej pozycji znalazł się Jacek Karnowski - wieloletni prezydent Sopotu, związany z ruchem samorządowym "Tak! Dla Polski". To niejedyny kandydujący w tym okręgu samorządowiec.

Wysokie, trzecie miejsce na liście dostała Małgorzata Kołodziejczak, wójt gminy Pruszcz Gdański. Kolejne miejsca otrzymali aktualni parlamentarzyści -  Piotr Adamowicz i Małgorzata Chmiel. Na liście są także obecni posłowie: Jerzy Borowczak i Jarosław Wałęsa, ale też Małgorzata Rybicka - wdowa po Aramie Rybickim, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Ciekawostką może być obecność na liście byłego posła z Ruchu Janusza Palikota: Piotr Bauć, jako członek partii Inicjatywa Polska, otrzymał 19. miejsce na liście.

Swoją listę w okręgu gdańskim zaprezentowała też Konfederacja. Jedynką na liście jest aktualny poseł Michał Urbaniak - nie ma tu więc niespodzianki. Na drugiej pozycji znalazł się Marcin Krzywkowski, naukowiec z Tczewa, działacz Nowej Nadziei, a na trzeciej mieszkający w Gdyni Michał Welka, z zawodu inżynier elektrotechniki.

Ciekawostką może być też ostatnia pozycja na liście Konfederacji. To Łukasz Hamadyk, były gdański radny, aktualnie Przewodniczący Zarządu Dzielnicy gdańskiej dzielnicy Nowy Port, znany w Gdańsku lokalny działacz.

Prawo i Sprawiedliwość nie zarejestrowała jeszcze listy, ale zgodnie z partyjnymi zapowiedziami listę w Gdańsku otworzyć ma poseł Kacper Płażyński. Kolejne pozycje otrzymali poseł Kazimierz Smoliński, a także minister Jarosław Sellin. Następna pozycja przypadła Tomaszowi Rakowskiemu. To 40-letni przedsiębiorca, o którym w lokalnych kręgach partyjnych mówi się, że może być kandydatem na prezydenta Gdańska w kolejnych wyborach samorządowych.

Kolejna pozycja przypadła Tadeuszowi Cymańskiemu. Na niższych miejscach znaleźć mają się między innymi Andrzej Jaworski, Piotr Szubarczyk, Danuta Sikora czy Karol Rabenda, który zamykać ma listę. Niewykluczone, że gdy lista zostanie zarejestrowana, zobaczymy, że doszło na niej do niewielkich zmian. Te raczej nie będą dotyczyć pierwszej piątki.

List Lewicy próżno szukać czy to na stronie PKW czy w witrynie samej partii. Zgodnie z zapowiedziami listę otworzyć ma Katarzyna Kotula, aktualnie reprezentująca w sejmie ziemię szczecińską.

Listę Trzeciej Drogi w Gdańsku otwierać ma Agnieszka Buczyńska z Polski 2050, była prezes Gdańskiego Centrum Wolontariatu, które organizowało tragiczny finał gdańskiego WOŚP. W pierwszej instancji sąd oddalił przedstawione jej przez prokuraturę zarzuty w tej sprawie. Dwójką ma być Łukasz Kopeć, także reprezentujący Polskę 2050, na trzeciej pozycji znaleźć ma się natomiast związana aktualnie z PSL-em Magdalena Sroka, była rzecznik Porozumienia.

Okręg 25

Kandydaci KO-PO

1. Agieszka Pomaska
2. Jacek Karnowski
3. Magdalena Kołodziejczak
4. Piotr Adamowicz
5. Małgorzata Chmiel
6. Patryk Gabriel
7. Małgorzata Rybicka
8. Jerzy Borowczak
9. Monika Sobczyńska
10. Marek Weryszko
11. Mirosław Augustyn
12. Paulina Filipowicz
13. Piotr Widz
14. Karolina Niemczyk Bałtowska
15. Przymysław Ryś
16. Dorota Chojna
17. Dariusz Rowiński
18. Maria Schulz
19. Piotr Bauć
20. Marcin Stasiński
21. Iwona Nitza
22. Kinga Borusewicz
23. Józef Sarnowski
24. Jarosław Wałęsa

Kandydaci Trzeciej Drogi

1. Agnieszka Buczyńska
2. Łukasz Kopeć
3. Magdalena Sroka
4, Katarzyna Groenke
5. Tomasz Kajzer
6. Piotr Stec
7. Krzysztof Trawicki
8. Andrzej Pecka
9. Tomasz Gajewski
10. Jakub Trzeciak
11. Dominik Parzyszek
12. Ewa Czeplina
13. Paweł Cywiński
14. Małgorzata Rybakowska
15. Aleksander Rokicka
16. Wioleta Loryś
17. Maciej Goniszewski
18. Małgorzata Kłos
19. Sandra Polak
20. Andrzej Raduński
21. Beata Dombrowska-Grubba
22. Piotr Deruś
23. Anna Adamowicz
24. Zbigniew Michałek

Kandydaci Konfederacji: 

1. Piotr Urbaniak
2. Marcin Krzywkowski
3. Michał Welka
4. Marcin Malicki
5. Agnieszka Grzegorzewska
6. Jakub Wysocki
7. Arkadiusz Zaborowski
8. Piotr Sońko
9. Hanna Flisikowska
10. Natalia Kołc
11. Lechosław Wojtynowski
12. Konrad Seredyński
13. Piotr Nabakowski
14. Katarzyna Sakwińska
15. Grzegorz Żukowski
16. Karolina Kloska
17. Arkadiusz Słoniewski
18. Katarzyna Kwiatkowska
19. Jan Franckiewicz
20, Piotr Błaszkowski
21. Małgorzata Kłos
22. Emilia Kuś Dustet
23. Izabela Błażko
24. Łukasz Hamadyk 

 Kandydaci Nowej Lewicy:

 1Katarzyna Kotula
2. Anna Olkowska Jacyno Anna
3. Adam Szczepański
4. Krzysztof Eggert
5. Andrzej Śnieg
6. Ewa Graczyk
7. Piotr Andruszkiewicz
8. Agnieszka Wąsowska Telęga
9. Krzysztof Burghardt
10. Karolina Nowak
11. Adam Piłat
12. Adam Legawski
13. Grażyna Czubala
14. Tomasz Larczyński
15. Lucyna Wadlewska
16. Dominik Olszewski
17. Anna Stażewska
18. Klaudia Piwnicka
19. Oskar Ludwiczak
20. Agnieszka Perehuda
21. Konrad Grządkowski
22. Marta Zarańska
23. Robert Kozakiewicz
24. Iwona Ochocka

 

Kandydaci PiS
1. Kacper Płażyński
2. Kazimierz Smoliński
3. Jarosław Sellin
4. Tomasz Rakowski
5. Tadeusz Cymański
6. Andrzej Jaworski
7. Elżbieta Strzelczyk
8. Justyna Rydzińska
9. Sylwia Wiśniewska
10. Łukasz Merchut
11. Kazimierz Koralewski
12. Anna Kempa
13. Dominik Szefer
14. Anna Brożek
15. Mieczysław Matysiak
16. Alicja Krasula
17. Paweł Petkowski
18. Piotr Szubarczyk
19. Marcin Wittner
20. Dorota Glanert
21. Bogumiła Omieczyńska
22. Jerzy Komorowski
23. Danuta Sikora
24. Karol Rabenda 

Okręg 26

Trzymając się Trzeciej Drogi, w okręgu gdyńsko-słupskim największą niespodzianką będzie start z tej listy Artura Dziambora. Poseł wybrany do sejmu z list Konfederacji, ostatnio ogłosił, że wystartować ma z ostatniego miejsca na liście. Jej jedynką będzie jednak przedstawiciel PSL Marek Biernacki - parlamentarzysta od kilku kadencji, wcześniej związany z Platformą Obywatelską, doskonale znany wyborcom, nie tylko jako były minister spraw wewnętrznych. Kolejne dwie pozycje przypaść mają członkom Polski 2050 - Bartoszowi Szmajchelowi oraz Wiolecie Tomczak.

Lewica w okręgu nr 26 - podobnie jak w Gdańsku - także ma mieć jedynkę "z zewnątrz". Zgodnie z zapowiedziami z sierpnia otrzymać ma ją rozpoznawalna posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Kolejną niespodzianką może być ostatnia pozycja na liście. Zgodnie z zapowiedziami otrzymać ma ją Piotr Ikonowicz. Na liście w Gdyni znajdzie się także aktualny poseł z tego okręgu - Marek Rutka.

O niespodziankach można mówić w przypadku listu PiS. Otworzy ją Piotr Müller, rzecznik rządu. Dopiero na czwartej pozycji znalazł się Marcin Horała - dobrze rozpoznawalny polityk formacji rządzącej, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, przed 2015 radny PiS w Gdyni. Dwójką ma być poseł z Chojnic - Aleksander Mrówczyński. Trójką - była senator i posłanka, aktualnie prezes Polskich Linii Oceanicznych Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Wysoką, piątą pozycją otrzymał także słynny działacz opozycji antykomunistycznej Andrzej Kołodziej. Wśród kandydatów znaleźć ma się także kilku radnych sejmiku wojewódzkiego, wicewojewoda Aleksander Jankowski czy - na ostatniej pozycji - Szymon Gajda, związany z PiS-em prawnik, a także prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Co ciekawe, w pomorskim okręgu nr 26. uważanym, podobnie jak sąsiedni okręg, za bastion Platformy Obywatelskiej, w poprzednich wyborach więcej mandatów wywalczyło PiS. Na pewno ambicją Koalicji Obywatelskiej będzie odzyskanie utraconych wyborców. Pomóc ma w tym kilka znanych lokalnie nazwisk. Choćby Rafał Siemaszko, piłkarz, były zawodnik Arki Gdynia, Gryfa Wejherowo czy Chojniczanki Chojnice - klubów mających swoje siedziby na terenie okręgu. Jedynką na liście będzie jednak posłanka Barbara Nowacka, doskonale rozpoznawalna liderka Inicjatywy Polskiej. Na dwójce znalazł się poseł Zbigniew Konwiński, reprezentujący Słupsk.

Kolejne pozycje otrzymali Henryka Krzywonos-Strycharska, wejherowski radny Marek Budnik, a na piątym miejscu na liście zarejestrowana została Danuta Wawrowska, prawniczka, aktualnie radna sejmiku wojewódzkiego. Wśród kandydatów, prócz wspominanego piłkarza, znaleźli się także chociażby znany pomorski polityk Kazimierz Plocke, aktualny senator Stanisław Lamczyk czy Jaromir Szroeder, pracownik muzealny, prywatnie ojciec znanej wokalistki Natalii Szroeder.

Konfederacja - po odejściu wspominanego już Artura Dziambora - miała problem z rozpoznawalną, lokalną jedynką. Wsparcie przyszło więc z zewnątrz - pierwsze miejsce na liście konfederacji przypadło Stanisławowi Tyszce, znanemu politykowi, który w 2019 do sejmu dostał się z list PSL. Dwójką w okręgu gdyńsko-słupskim będzie Krzysztof Szymański, przedsiębiorca z Suchego Dworu, członek Ruchu Narodowego, a trójką Konrad Niżnik - członek Konfederacja Korony Polskiej.

W okręgu tym kandydują:

Kandydaci KO-PO

1.Barbara Nowacka
2. Zbigniew Konwiński
3. Henryka Krzywonos-Strycharska
4.Marek Budnik
5. Danuta Wawrowska
6. Kazimierz Plocke
7. Iwona Mielewczyk
8.Tadeusz Aziewicz
9. Bożena Stępień
10. Stanisław Lamczyk
11. Rafał Siemaszko
12. Jolanta Wiercińska
13. Krystyna Łuczycka
14. Beata Koniarska
15. Jaromir Szroeder
16. Olga Haase
17. Longin Skrzypiński
18. Anna Wojtunik
19. Wojciech Block
20. Adriana Cerkowska Markiewicz
21. Tomasz Fopke
22. Teresa Bysewska
23. Konrad Wojtowicz
24. Błażej Matkowski
25. Sylwia Laskowska Bobula
26. Zbigniew Dróżdż
27. Danuta Rek
28. Zdzisław Czucha

Kandydaci Trzeciej Drogi:


1. Marek Biernacki
2. Bartosz Szmajchel
3. Wioleta Tomczak
4. Stanisława Bujanowicz
5. Patryk Kaczmarek
6. Jarosław Kłodziński
7. Jarosław Rybarczyk
8. Anna Mikołajczyk
9. Jacek Pałubicki
10. Aldona Szostakiewicz
11. Beata Ławrukajtis
12. Leszek Zawadzki
13. Aneta Baryła
14. Bogdan Kurecki
15. Beata Kątnik
16. Anna Łukowska
17. Karolina Leszkowska
18. Bożena Piankowska
19. Michał Przeperski
20. Piotr Bucior
21. Jordan Rolbiecki
22. Alicja Urbańska
23. Krystyna Paluch
24. Krystyna Dorniak
25. Edyta Bogdanow
26. Elżbieta Gniazdowska
27. Dorota Korbut
28. Artur Dziambor

Kandydaci Konfederacji:

1. Stanisław Tyszka
2. Krzysztof Szymański
3. Konrad Niżnik
4. Wojciech Wasiakowski
5. Marcin Wałdoch
6. Agnieszka Bubacz
7. Mateusz Jereczek
8. Piotr Bruc
9. Angelika Sobkowiak Angelika
10. Lidia Perek
11. Michał Dyszer
12. Grzegorz Prondziński
13. Patryk Szczypior
14. Piotr Skelnik
15. Adam Lotkowski
16. Iwona Kurecka
17. Jarosław Gryń
18. Edyta Kubiak
19. Monika Ruminkiewicz
20. Adam Zychowicz
21. Jacek Oberland
22. Małgorzata Iwelska
23. Marian Ożga
24. Piotr Klejment
25. Samanta Jamróz
26. Agnieszka Sawicka
27. Anna Wojciechowska
28. Krzysztof Klein

Kandydaci Nowej Lewicy:

1. Agnieszka Dziemianowicz Bąk
2. Marek Rutka
3. Jakub Żynis
4. Bożena Szubińska
5. Emanuela Bartoszkiewicz
6. Marcin Strzelczyk
7. Magdalena Zglenicka
8. Piotr Gontarek
9. Adam Buza
10. Jolanta Kalinowska
11. Arkadiusz Chudzik
12. Anna Zajączkowska
13. Rafał Marciak
14. Monika Strzałkowska
15. Marzena Kutwa
16. Beata Stencel
17. Adam Lubiewski
18. Barbara Czekańska
19. Magdalena Prusinowska
20. Tomasz Szneidrowski
21. Tomasz Anzel
22. Hanna Goworowska Adamska
23. Beata Gajewska
24. Grażyna Damps
25. Szymon Węgrzyn
26. Wjciech Lamentowicz
27. Karolina Haska
28. Piotr Ikonowicz

Kandydaci PiS

1. Piotr Müller
2. Aleksander Mrówczyński
3. Dorora Arciszewska Mielewczyk
4. Marcin Horała
5. Andrzej Kołodziej
6. Mirosława Kaczyńska
7. Piotr Karczewski
8. Sylwia Leyk
9. Jerzy Barzowski
10. Roman Dambek
11. Kazimerz Klawiter
12. Michał Kowalski
13. Marcin Drewa
14. Marcin Bełbot
15. Violetta Mackiewicz Sasiak
16. Mariusz Birosz
17. Anna Wańtuchowicz
18. Grażyna Jaworska
19. Jacek Szaran
20. Paweł Stolarczyk
21. Moniak Tobolska
22. Waldemar Hetmański
23. Anna Lis
24. Renata Kacalak
25. Mariusz Łuczyk
26. Dorota Bogdziel
27. Aleksander Jankowski
28. Szymon Gajda