Na cmentarzu komunalnym w Koszalinie zniszczono pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej. Do powalenia pomnika posłużył ciężki sprzęt.

Na miejscu pracują policjanci, zabezpieczono monitoring. 

Osoby bądź osoba, która tego dokonała, wjechała na cmentarz prawdopodobnie koparką przez jego nieogrodzoną część, chodnikiem.

Cytat

Sprawą dewastacji Pomnika Armii Radzieckiej na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie zajmuje się Komenda Miejska Policji, która prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Pomnik zostanie zabezpieczony. Miasto na tym etapie nie komentuje zdarzenia
- czytamy na Facebooku rzecznika miasta Koszalin.

Pomnik Zwycięskiej Armii Radzieckiej stoi w Koszalinie od 1954 roku - przedstawiał żołnierza radzieckiego w pełnym rynsztunku z przytuloną do niego dziewczynką trzymającą w ręku gołąbka.

Pomnik został wykonany z piaskowca i stanął na cokole na ówczesnym placu Zwycięstwa - obecnie placem Wolności - przed dawnym Urzędem Wojewódzkim. W 1998 roku został rozebrany, by 3 marca 2001 roku stanąć w nowym miejscu, na Cmentarzu Komunalnym. Ponowne odsłonięcie odbyło się z udziałem ówczesnego prezydenta miasta Koszalina Henryka Sobolewskiego.

Po ustawieniu pomnika na cmentarzu na nowym cokole umieszczona została tablica z napisem z oryginalnego cokołu o treści: "Zwycięskiej Armii Radzieckiej wyzwolicielce odwiecznie polskiej ziemi koszalińskiej w dziesięciolecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej Społeczeństwo Miasta Koszalina".