Pilotażowy program wyłączania oświetlenia ulicznego w godz. od 23 do 4 rano wprowadzi od czwartku gmina Kołbaskowo (woj. zachodniopomorskie). Na drodze krajowej nr 13 będzie świeciła co trzecia lampa – poinformowały władze gminy.

Władze gminy Kołbaskowo (woj. zachodniopomorskie) uzasadniły wdrożenie programu wyłączania oświetlenia ulicznego od godz. 23 do 4 rano wzrostem cen energii elektrycznej o 300 proc.

Z szacunkowych wyliczeń na gorąco wychodzi nam, że zaoszczędzimy około 30 proc. - przekazała wójt gminy Kołbaskowo Małgorzata Schwarz. Zastrzegła, że konkretne dane na temat oszczędności będą znane po pierwszym kwartale.

Niestety, nasze oświetlenie obejmuje też drogę krajową nr 13 i tam ze względów bezpieczeństwa nie możemy wyłączyć całości - będzie świeciła co trzecia lampa. Przy Kołbaskowie - na rondzie "biszkoptowym" - względy bezpieczeństwa powodują, że nie będzie to również w 100 proc. ciemność, tylko jakieś elementy będą musiały pozostać - dodała.

Gminny program oszczędzania energii ma zostać wprowadzony pilotażowo na miesiąc. Prosimy o odzew mieszkańców, zobaczymy, jak na to mieszkańcy zareagują i wtedy będziemy podejmowali dalsze decyzje - przekazała Schwarz.

Mieszkańcy gminy Kołbaskowo mogą zgłaszać uwagi co do funkcjonowania nowego systemu drogą mailową na adres biuro@kolbaskowo.pl. Jak przekazały władze gminy, na jej terenie zameldowanych jest 13,5 tys. mieszkańców, zamieszkuje ją około 19. tys. osób.

W związku z podwyżkami cen prądu oszczędności wprowadzą też władze Szczecina. Jak informowały, w tym roku nie odbędzie się miejski sylwester. Możliwe będzie zaoszczędzenie łącznie kilkuset tysięcy złotych, które zazwyczaj pochłaniało tego typu wydarzenie - przekazał szczeciński magistrat. W celu ograniczenia kolejnych wydatków podjęto również decyzję o zmniejszeniu ilości świątecznego oświetlenia ulic i skwerów.