Od 1 czerwca porody rodzinne znów będą możliwe w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie. Trzeba będzie jednak spełnić okreslone regulaminem warunki-informuje rzeczniczka placówki Marzena Sutryk.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie z powodu pandemii zrezygnował z porodów rodzinnych. Od 1 czerwca to się zmieni. 

Ta wiadomość z pewnością wielu ucieszy. Nas również cieszy, że możemy pozwolić, by w tym szczególnym i tak ważnym wydarzeniu mogli uczestniczyć bliscy naszych pacjentek – powiedział cytowany w komunikacie koordynator oddziału położniczo–ginekologicznego koszalińskiego szpitala dr n.med. Przemysław Kaczanowski.

Zaznaczył jednak, że ze względów lokalowych do dyspozycji pacjentek zainteresowanych porodem rodzinnym, będzie dostępny tylko jeden boks.

Warunki do spełnienia

Możliwość skorzystania z porodu rodzinnego będzie wymagała spełnienia określonych regulaminem warunków i ustaleń z lekarzem dyżurnym podczas przyjęcia pacjentki do szpitala. 

Poza personelem medycznym w porodzie będzie mogła uczestniczyć jedna osoba towarzysząca pacjentce. Warunek – nie może mieć objawów infekcji i kontaktu z chorym lub podejrzanym o zakażenie Covid-19 przez ostatnie siedem dni. W sytuacjach budzących wątpliwości, lekarz dyżurny zdecyduje o wykonaniu testu.

W szpitalu osoba towarzysząca otrzyma odzież ochronną oraz ochraniacze na buty, a także maseczkę na usta i nos. Osoba ta będzie mogła przebywać na sali porodowej od momentu rozpoczęcia porodu do chwili, gdy pacjentka opuści blok porodowy i trafi na salę oddziału położniczo–ginekologicznego.