Jest przełom w sprawie dostarczenia taniego węgla do Szczecina. Firmy, które mają się zająć dystrybucją opału, podpisały już umowę na jego dostarczenie z rządowym Węglokoksem. W ciągu dwóch tygodni węgiel ma dotrzeć do miasta.

Wczoraj finalną wersję umowy na dostawę rządowego węgla podpisały szczecińskie firmy, które na miejscu mają się zająć jego dystrybucją wśród mieszkańców. Wieczorem podpisaną przez siebie umowę odesłała rządowa firma Węglokoks, która odpowiada za zaopatrzenie miasta w węgiel dostępny po preferencyjnych cenach. Poprzedziły to jednak długie perypetie. 

Dwa tygodnie czekaliśmy na umowę. Gdy w końcu dotarła, okazało się, że zawiera jednak kardynalne błędy, m.in. jako kupującego wskazywała firmę z Bielska Podlaskiego. Z oczywistych względów umowa w tej formie nie mogła zostać podpisana. Już w niedzielę szczeciński Węglobud przesłał do Węglokoksu poprawki do umowy. W końcu mamy wszystkie podpisy - mówi nam Paulina Łątka z Urzędu Miasta w Szczecinie.

Zgodnie z zapisami, Węglokoks ma teraz 10 dni roboczych na dostarczenie węgla do Szczecina. Wtedy dopiero urząd poinformuje mieszkańców kiedy i gdzie będą mogli zgłosić się po opał.

Aby móc kupić opał po preferencyjnej cenie potrzebne jest wydawane przez urząd miasta zaświadczenie. Do tej pory zdobyło je około 800 szczecinian. Urzędowe statystyki mówiły, że zakupem węgla zainteresowanych może być nawet 10 tysięcy osób. Dlatego urzędnicy przypominają, by z załatwieniem formalności nie czekać na ostatnią chwilę i stosowny wniosek złożyć teraz, gdy kolejki nie są jeszcze duże.

Opracowanie: