​Młode sokoły wędrowne z gniazda na kominie Elektrowni Dolna Odra dostały już obrączki. Z pięciu złożonych jaj parze sokołów udało się odchować dwa pisklaki. Jak stwierdzili to obrączkujący ptaki sokolnicy, w gnieździe w Gryfinie mieszkają dwie młode samiczki.

Ptaki udało się zaobrączkować w połowie maja.

W gnieździe zastaliśmy dwie samiczki. Samica złożyła w tym roku aż pięć jaj, co się bardzo rzadko zdarza, ale od czasu do czasu zdarzają się pięcioraczki - relacjonuje Sławomir Sielicki, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka.

W przyszłym sezonie lęgowym sokoły z Dolnej Odry czeka przeprowadzka do nowego gniazda. Nowa platforma została zamontowana na kominie wyposażonym w windę, pojawiła się tam też kamera. Dzięki temu łatwiej będzie śledzić życie tych rzadkich ptaków.

Sokoły z Dolnej Odry na razie postanowiły zostać na "starych śmieciach". W nowym gnieździe urzędują ich mniejsi kuzyni - pustułki.

Sokoły wędrowne upodobały sobie kominy elektrowni z Grupy PGE. Ptaki gniazdują na elektrociepłowni w Gdyni, Lublinie Wrotków i w Toruniu. Ptaki z tych gniazd można śledzić dzięki całodobowej transmisji z ich gniazd.