Kolejnej kadencji nie będzie. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz ogłosił dziś, że nie będzie ubiegać się o reelekcję. Żmurkiewicz to jeden z najdłużej urzędujących włodarzy miast. U sterów jest nieprzerwanie od 2002 roku.

O tym, że nie będzie więcej kandydować na prezydenta Świnoujścia, Janusz Żmurkiewicz wcześniej już wspominał. Teraz decyzję ogłosił oficjalnie. W najbliższych wyborach prezydenta miasta nie wystartuje.

To decyzja, której oczekują ode mnie moje trzy kobiety: żona, córka i wnuczka. One sprawiły, że podjąłem tę decyzję. Uznałem, że czas powiedzieć pas. Czas podziękować wszystkim tym, którzy przez tyle lat mnie wspierali - powiedział Janusz Żmurkiewicz. Prezydent Świnoujścia przyznał, że miniony rok był dla niego trudny, z powodu problemów zdrowotnych. Przeszedł m.in. zawał serca i poważną operację. Na dłuższy urlop zamierza się udać po zakończeniu kadencji.

Żmurkiewicz to jeden z najdłużej urzędujących samorządowców. Właśnie kończy się piąta kadencja na stanowisku prezydenta nadmorskiego kurortu. Pierwsze wybory wygrał w 2002 roku. Pięć kadencji to długi okres. Mogę tylko powiedzieć, że życzę moim następcom, aby poszli w moje ślady - mówi prezydent Świnoujścia.

Żmurkiewicz kariery w polityce nie kończy. Ma znaleźć się na pierwszym miejscu listy Koalicji Obywatelskiej do sejmiku województwa. To spore zaskoczenie, bo przez całą swoją karierę był związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej.