Zmarła przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Maria Ilnicka-Mądry - poinformowano na stronie internetowej sejmiku. Miała 77 lat.

O śmierci Ilnickiej-Mądry poinformował także na swojej stronie facebookowej prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

"Ten tydzień miał się zacząć zupełnie inaczej. Niestety odeszła od nas Maria Ilnicka-Mądry - moja Pełnomocniczka ds. Polityki Społecznej i Zdrowotnej, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, niegdyś wieloletnia dyrektor szpitala przy Unii Lubelskiej" - napisał.

"Trudno wymienić wszystkie jej zasługi. Uśmiechnięta, wyjątkowa, dobra dusza towarzystwa, niezwykle lubiana i szanowana. Tytan pracy. Jestem dumny, że spotkałem ją na swojej drodze" - dodał prezydent miasta, przekazując kondolencje dla rodziny.

Maria Ilnicka-Mądry - kim była?

Maria Ilnicka-Mądry ukończyła studia medyczne na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, kształciła się także w zakresie zarządzania w ochronie zdrowia na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskała doktorat z zakresu nauk medycznych; specjalizowała się w zakresie chorób wewnętrznych.

Jak podano na stronie sejmiku województwa, była nauczycielem akademickim w Zakładzie Higieny, Epidemiologii i Zdrowia Publicznego na macierzystej uczelni, przekształconej później w Pomorski Uniwersytet Medyczny (PUM) w Szczecinie.

Od 1991 do 1999 r. pełniła funkcję wiceprezesa szczecińskiej Okręgowej Izby Lekarskiej. W 1998 r. objęła stanowisko dyrektora szpitala klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie, którym kierowała do czasu przejścia na emeryturę w 2014 r.

Była radną województwa zachodniopomorskiego pierwszej kadencji (1998-2002) z ramienia Unii Wolności. O reelekcję ubiegała się z listy utworzonego głównie przez działaczy dawnej AWS komitetu Wspólnota 2002, który nie uzyskał mandatów.

Powróciła do sejmiku województwa w 2014 r. jako jedyna radna wybrana z listy zorganizowanego przez Piotra Krzystka komitetu wyborczego Bezpartyjni Pomorze Zachodnie; była radną niezrzeszoną. W 2015 r. objęła funkcję doradcy prezydenta Szczecina do spraw polityki społecznej miasta. W 2018 r. kandydowała na radną województwa z listy KWW Bezpartyjni Samorządowcy. Otrzymała mandat, gdy jeszcze przed rozpoczęciem kadencji z jego objęcia zrezygnował podróżnik Aleksander Doba.

23 listopada 2018 r. głosami wszystkich 30 radnych wybrano ją na przewodniczącą sejmiku.