Upalna pogoda i kolejne dni bez deszczu sprawiły, że niemal w całej Polsce obowiązuje najwyższy poziom zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują o ostrożność i proszą, by w razie zauważenia ognia natychmiast wzywać straż pożarną.

Jedynie w 3 rejonach kraju poziom zagrożenia pożarowego określany jest jako średni, cała reszta Polski objęta jest najwyższym alertem. Oznacza on, że ściółka w lasach jest tak sucha, że pożar może wywołać byle iskra.

Na terenie nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie, położonych na terenie woj. zachodniopomorskiego i lubuskiego, od początku roku wybuchły 153 pożary, na powierzchni 32,44 ha. Dodatkowo leśnicy interweniowali przy 44 pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom.

Leśnicy apelują o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej o zauważonych pożarach lasu lub pożarach bezpośrednio im zagrażającym oraz przypominają, że w lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów. Każdy pożar to określone straty, od tych niepoliczalnych w środowisku przyrodniczym, po te wymierne finansowo.

Aktualne zagrożenie pożarowe lasu można sprawdzić na stronie internetowej: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/.

W przypadku pożaru należy dzwonić pod nr 998 lub 112.