Szybko przybywa milionerów. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że osób, które osiągnęły dochód na poziomie miliona złotych jest w roku 2022 znacząco więcej niż w roku 2021. Tylko w Zachodniopomorskiem zamiast niespełna 2,1 tysiąca milionerów mamy ich niemal 3 tysiące.

Rok 2022 w gospodarce nie był czasem najłatwiejszym: wojna w Ukrainie, galopująca inflacja, duża niepewność gospodarcza. Jak się okazuje, był to mimo wszystko dobry czas na bogacenie się.

To brutalna prawda biznesowa, stara jak świat: gdy jedni tracą, inni się bogacą. Swoje majątki mnożyli przedsiębiorcy z sektorów, które przeżywały duże turbulencje - mówi Katarzyna Rogoźnicka, doradca gospodarczy.

Podsumowanie akcji PIT przynosi dobre wiadomości. W rozliczeniach za 2022 r. w 2914 zeznaniach wskazano dochody/przychody wyższe niż 1 mln zł. Zdecydowana większość milionerów prowadzi działalność gospodarczą - 2823 zeznania. Pozostali milionerzy pracowali na etatach, posiadali zyski kapitałowe lub sprzedali nieruchomości.

Rok wcześniej w Zachodniopomorskiem było 2098 "milionerów", z czego 1991 prowadziło działalność gospodarczą. 

To wzrost kaskadowy. Wynika on z tego, że gospodarka spowolniła. W trudniejszych czasach jest więcej przestrzeni na nowe pomysły i kreatywne rozwiązania. To tendencja ogólnoświatowa, że trudny czas gospodarczy, to czas dla ludzi przedsiębiorczych. Nie da się też ukryć, że to czas na przejęcia, na zdobywanie rynku konkurencji czy na łączenie kilku podmiotów w jeden biznes - przyznaje Katarzyna Rogoźnicka.

Oczywiście milion złotych w czasach wysokiej inflacji oznacza coś innego, niż milion w  normalnych czasach. Nie zmienia to faktu, że osiągnięcie takiego przychodu czy dochodu nadal nie jest czymś prostym i świadczy o daleko idącej przedsiębiorczości - mówi Rogoźnicka.

Jakie sektory gospodarki mogą generować obecnie największe przychody?

 Nie ma na to reguły, bo najbardziej dochodowe biznesy z lat 2020-2021, w roku 2022 przechodziły przez poważny kryzys.

Budownictwo nadal generuje doskonałe zyski, ale pewnie nie tak wielkie jak w latach poprzednich. Sektor IT i e-commerce także nie jest już na takiej fali, jak w czasie pandemii. Biznesy medyczne myślę, że podobnie. Pozostaje nam więc gdybać, że w rankingu milionerów pewnie każdy sektor gospodarki ma swoich najsilniejszych przedstawicieli - mówi Katarzyna Rogoźnicka, doradca gospodarczy.

Czy kolejny wzrost liczny milionerów jest możliwy? Takiego skoku trudno się spodziewać rok do roku. To ponad 40 proc. w 2022 w porównaniu z 2021. Jesteśmy jednak już w połowie roku 2023 i choć gospodarka delikatnie spowolniła, to wieszczenie wielkiego kryzysu i fali bankructw w tym momencie byłoby nieodpowiedzialne. Przedsiębiorcy świetnie sobie radzą - mówi Katarzyna Rogoźnicka.