Policja ostrzega przed utrudnieniami, które wystąpią w czwartek na granicy z Czechami. Rolnicy mają zablokować most w Cieszynie Boguszowicach. Protest rozpocznie się około g. 10.00 i potrwa do 13.00, ale godziny te mogą się zmienić.

Policja podała, że akcję organizują po czeskiej stronie tamtejsi rolnicy przy wsparciu polskich.

Policjanci zaapelowali do kierowców ciężarówek, aby wybrali trasy alternatywne i korzystali z innych przejść granicznych, w tym najbliższego w Gorzyczkach.

Rzecznik cieszyńskiej policji podkom. Krzysztof Pawlik podał, że przy trasie S52, w rejonie węzła drogowego w Harbutowicach oraz w Cieszynie, będą ustawione patrole, wspierane przez funkcjonariuszy GDDKiA oraz Zarządu Dróg Wojewódzkich. Będą informowali o utrudnieniach oraz wyznaczonych objazdach dla pojazdów ciężarowych.

Patrole staną też na drodze wojewódzkiej nr 938 z Pawłowic do Cieszyna oraz w Hażlachu. Kierującym samochodami ciężarowymi przypominamy o ograniczeniach na tym odcinku drogi - obowiązuje tam zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 20 ton. Pojazdy takie nie mogą poruszać się tą drogą na całej jej długości w godzinach od 7.00 do 9.00 i od 14.00 do 16.00 - powiedział Pawlik.

Samochody osobowe będą mogły przekroczyć granicę polsko-czeską:

  • w Cieszynie przy ul. Zamkowej ( droga jednokierunkowa w stronę Republiki Czeskiej), 
  • na moście przy ul. 3-go Maja,
  • Lesznej Górnej, Kaczycach oraz Marklowicach Górnych.

Protestujący rolnicy mają w czwartek blokować także drogę krajową numer 1. 

Uczestnicy protestu około g. 11.00 zbiorą się przy sklepie rolniczym w Czechowicach-Dziedzicach na ulicy Legionów. Następnie ruszą w kierunku Bielska-Białej drogą krajową numer 1, gdzie przejadą ulicami Warszawską i Piastowską, docierając do ronda Hulanka, skąd al. gen. Władysława Andersa i ul. Bora Komorowskiego dotrą do ul. Żywieckiej i Krakowskiej, a później do Kóz i Czańca, gdzie przewidziane jest zakończenie protestu. 

W tym proteście ma uczestniczyć ponad 100 pojazdów.