Mężczyzna zatrzymany w śledztwie dot. sprawy 11-latki z Sosnowca usłyszał dziś zarzut uprowadzenia małoletniego - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu prok. Waldemar Łubniewski. Dziewczyna, która zaginęła w sobotę wieczorem, w poniedziałek została odnaleziona – jak wynika z informacji RMF FM – w województwie zachodniopomorskim.

Jak powiedział prok. Łubniewski, dziś rano w sosnowieckiej prokuraturze rozpoczęły się czynności z udziałem zatrzymanego mężczyzny. Mężczyzna usłyszał już zarzut uprowadzenia lub zatrzymania małoletniego albo osoby nieporadnej, następnie kontynuowane ma być jego przesłuchanie.

Zgodnie z postawionym zarzutem z art. 211. Kodeksu karnego, kto, wbrew woli osoby powołanej do opieki lub nadzoru, uprowadza lub zatrzymuje małoletniego poniżej lat 15 albo osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Śledztwo ws. uprowadzenia małoletniej z okolic miejsca zamieszkania oraz pozbawienia jej wolności zostało wszczęte w niedzielę, jeszcze przed wydaniem Child Alert. 

W akcji policja, strażacy i ratownicy GOPR

11-latka wyszła z domu przy ulicy 11 Listopada w Sosnowcu w sobotę, 5 sierpnia, ok. godz. 19. Miała pójść wyrzucić śmieci. Nie wróciła i nie skontaktowała się z rodziną. Rodzice zgłosili jej zaginięcie około 22.00. Telefon dziewczynki był już nieaktywny. 

Policjanci zdecydowali się uruchomić system alarmowy Child Alert. Wczoraj przekazali, że 11-latka została odnaleziona.

Dziewczynka została odnaleziona w województwie zachodniopomorskim - ustalili reporterzy RMF FM. Wczoraj została kompleksowo przebadana.

Jak zauważyła Sabina Chyra-Giereś, rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach, Wiktoria została odnaleziona głównie dzięki pracy funkcjonariuszy z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Również na Child Alert zareagowało bardzo dużo osób.

Mieliśmy dzięki temu bardzo dużo informacji, bardzo dużo zgłoszeń. Każdą tę informację weryfikowaliśmy, sprawdzaliśmy. Jednak to żadna z tych informacji nie przyczyniła się do odnalezienia dziecka, tylko wnikliwa praca policjantów i zaangażowanie w prowadzenie czynności - mówi Sabina Chyra-Giereś w rozmowie z dziennikarką RMF FM Anną Kropaczek.

W poszukiwaniach dziewczynki w terenie brali udział nie tylko funkcjonariusze z Sosnowca i Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, ale także strażacy i ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Kiedy uruchamiany jest Child Alert?

Child Alert to system natychmiastowego rozpowszechniania wizerunku zaginionego dziecka za pośrednictwem dostępnych mediów. Ogłasza się go w sytuacji podejrzenia, że dziecko zostało porwane albo że jego życie lub zdrowie jest zagrożone.

Więcej informacji o Child Alert - w tym sposoby przekazywania informacji dotyczących zaginionej - znajdziecie TUTAJ.