Wyłoniony w przedterminowych wyborach prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk zostanie zaprzysiężony podczas uroczystej sesji rady miasta w czwartek o godz. 13. - poinformował naczelnik wydziału komunikacji społecznej i promocji miasta Krzysztof Piecha.

W czwartek 29 września br. o godz. 13:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta (Ruda Śląska, pl. Jana Pawła II 6 - red.) rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której ślubowanie złoży Michał Pierończyk, wyłoniony w przedterminowych wyborach nowy prezydent Rudy Śląskiej - przekazał Piecha.

Mieszkańcy 140-tysięcznej Rudy Śląskiej wybierali w niedzielę prezydenta miasta w II turze przedterminowych wyborów, koniecznych po śmierci w czerwcu br. prezydent Grażyny Dziedzic.

Przy frekwencji ok. 25 proc. (uprawnionych do głosowania było 101,6 tys. osób) dotychczasowy wiceprezydent, bezpartyjny Michał Pierończyk uzyskał 18 446 głosów (73,05 proc.), a na jego kontrkandydata, też byłego wiceprezydenta, bezpartyjnego Krzysztofa Mejera oddano 6 805 głosów (26,95 proc.).

Pierończyk zadowolony z wyników wyborów

Na poniedziałkowej konferencji prasowej Pierończyk uznał, że uzyskany wynik daje mu dobry mandat do działania. Podtrzymał przedwyborczą zapowiedź skoncentrowania się przed zimą i w jej trakcie na sytuacji najwrażliwszych grup społecznych w mieście i sytuacji jednostek miejskich. Wskazał, że otrzymał gratulacje m.in. od samorządowców z innych miast, którzy popierali jego kontrkandydata.

Pierończyk zaapelował też o reformę finansów samorządowych. Jak mówił, mieszkańcy oczekują dobrej jakości usług, a jednocześnie w obecnym bardzo trudnym okresie są zobligowane do poszukiwania oszczędności.

Zwycięzca wyborów popieranego był m.in. przez lokalnych działaczy Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej. Mejer cieszył się poparciem m.in. Ruchu Samorządowego Tak! dla Polski i PL 2050 Szymona Hołowni. Trzecim kandydatem (odpadł w I turze wyborów) był poseł PiS Marek Wesoły.