Po miesiącu zamknięcia można już bez obostrzeń wchodzić na teren rezerwatu Łężczok w powiecie raciborskim i Polderu Buków. Zakaz wstępu wprowadzono po tym, jak wśród znalezionych tam padłych mew stwierdzono wirusa ptasiej grypy H5N1.

Rozporządzenie wojewody śląskiego ws. zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatów: raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz w Rybniku straciło ważność - oznacza to m.in., że można już wchodzić na teren Polderu Buków i Rezerwatu Łężczok, gdzie były ogniska choroby. Wygaśnięcie wydanego 25 kwietnia na 30 dni rozporządzenia potwierdziła w piątek rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Powodem wydania rozporządzenia było stwierdzenie ognisk choroby - wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 u ptactwa dzikiego (mewy śmieszki) na terenie powiatu raciborskiego - w zbiorniku wodnym Polder Buków oraz w rezerwacie przyrody Łężczok.

W związku z tym wojewoda wyznaczył w okolicznych powiatach: raciborskim, rybnickim i wodzisławskim oraz w Rybniku (mieście na prawach powiatu) strefę objętą zakażeniem.

Pierwsze martwe ptaki w rezerwacie Łężczok i na polderze Buków stwierdzono 18 kwietnia br. Ptaki poddano badaniom. 24 kwietnia przyszły wyniki określające wysoką zjadliwość tej odmiany grypy. Z tego też powodu odbyło się posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego.

Jego efektem było wydanie rozporządzenia - przede wszystkim, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tej grypy między obszarami, aby uciąć łańcuch transmisji wirusa. Objęło ono dwa elementy: wyznaczyło obszar zagrożenia, a także wprowadziło zakaz wstępu do obu miejsc, gdzie znaleziono martwe ptaki, czyli do rezerwatu Łężczok i na polder Buków.

W obszarze zagrożenia transport ptactwa powinien odbywać się w określonym zakresie albo nie odbywać się wcale. Po wydaniu rozporządzenia wojewody teren objętych nim powiatów został oznakowany tablicami; tablice z zakazem wstępu znalazły się też wokół rezerwatu i polderu.

Ptasia grypa H5N1 po raz pierwszy pojawiła się w Chinach w 1996 r.

Od tego czasu występowała u zwierząt stosunkowo rzadko. W 2022 r. po raz pierwszy wywołała największą i najgroźniejszą jak dotąd epidemię - na całym świecie zaatakowała ptaki dzikie i hodowlane, a także inne gatunki zwierząt.

Rezerwat Łężczok w pobliżu Raciborza obejmuje zespół średniowiecznych stawów rybackich. Jest jednym z najcenniejszych miejsc w Polsce pod względem ornitologicznym. Bytuje tu ponad 50 proc. gatunków ptaków żyjących w Polsce - ponad 190 gatunków, z czego 115 to gatunki lęgowe.

Polder Buków to suchy zbiornik przeciwpowodziowy w pobliżu Raciborza, którego pojemność powodziowa wód rzeki Odry to 57 mln metrów sześc. Obecnie współpracuje z nowszym suchym zbiornikiem Racibórz Dolny o rezerwie powodziowej 140 mln metrów sześciennych.