Na świąteczny spacer można wybrać się do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie. Zoo jest otwarte do 18.00. Wśród największych atrakcji… pingwiny, które po zimowej przerwie korzystają już z zewnętrznego basenu.

Mieszkające w śląskim zoo pingwiny Humboldta to gatunek zamieszkujący wybrzeża Peru i Argentyny w rejonie występowania chłodnego prądu Humboldta. Zimą jest tam znacznie cieplej niż w Polsce. Pingwiny nie są więc przystosowane do polskich warunków i spędzają ten czas w ogrzewanym budynku. 

Od kilku dni ponownie można je oglądać na zewnątrz - zwierzęta korzystają już z zewnętrznego basenu. 

Pingwiny zamieszkały w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym w 2020 roku po ponad 40 letniej przerwie. W listopadzie 2021 roku wykluł się pierwszy młody pingwin.

Nie tylko pingwiny zachęcają do spacerów po śląskim zoo. W tym roku na świat przyszły tu pierwsze w Polsce rosomaki. Trójka rosomaków urodziła się 26 lutego. 

Narodziny rosomaków to ogromny sukces hodowlany, gdyż są to pierwsze młode tego gatunku, które przyszły na świat w polskim ogrodzie zoologicznym. Gatunek ten niezbyt często rozmnaża się w ogrodach zoologicznych. Tegorocznym przychówkiem rosomaków na terenie Europy może pochwalić się jedynie Śląskie zoo oraz Zoo w Chomutov (Czechy) ­- informuje Śląski Ogród Zoologiczny. 

W marcu w Chorzowie urodziła się także hirara amerykańska. 


Opracowanie: