Kierowcy przejeżdżający dzisiaj autostradą A4 powinni być czujni. Policjanci z Gliwic, Katowic, Rudy Śląskiej, Wodzisławia Śląskiego i Zabrza oraz funkcjonariusze ITD prowadzą działania pod hasłem „Bezpieczna autostrada”. Będą kontrolować między innymi prędkość.

Dzisiaj na autostradzie A4 trwają wzmożone kontrole policjantów i inspektorów transportu drogowego. W akcję " Bezpieczna autostrada" włączyli się funkcjonariusze z Gliwic, Katowic, Rudy Śląskiej, Wodzisławia Śląskiego i Zabrza 

W trakcie prowadzonej akcji policjanci sprawdzać będą między innymi, czy kierujący poruszają się z dozwoloną prędkością, stosują się do obowiązku jazdy prawym pasem ruchu, zachowują odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu, przestrzegają zakazów wyprzedzania i korzystania z telefonu, a także czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa. 

W działaniach wykorzystane zostaną nieoznakowane radiowozy Grupy SPEED i bezzałogowy statek powietrzny.

Dodatkowe przepisy na autostradach

Policjanci przypominają, że na autostradach obowiązują dodatkowe przepisy drogowe. Kierujący, który porusza się autostradą lub drogą ekspresową, ma obowiązek zachować minimalny odstęp między poprzedzającym go pojazdem jadącym tym samym pasem. 

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. 

Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Za nieprzestrzeganie tego przepisu taryfikator przewiduje mandat w wysokości od 300 do 500 złotych