​"Oko na miasto", czyli spacer śladami rzeszowskich Żydów, którzy niegdyś stanowili większość mieszkańców Rzeszowa, jam session, warsztaty graffiti i seanse w kinie letnim to propozycje z cyklu letnich wydarzeń w stolicy Podkarpacia, które ruszają we wtorek.

Na wydarzenia zapraszają Estrada Rzeszowska, a także Rzeszowskie Piwnice i zapewniają, że każdy znajdzie coś dla siebie. Wstęp na wszystkie propozycje w ramach cyklu jest wolny.

We wtorek spacer zaułkami Rzeszowa

Klaudia Mazur z Estrady Rzeszowskiej przekazała, że podczas spaceru zostanie przedstawiona historia dawnej, żydowskiej społeczności miasta. Odwiedzimy miejsca i budynki związane z życiem społecznym i kulturalnym rzeszowskich Żydów. Dzięki archiwalnym zdjęciom, afiszom, reklamom, spróbujemy zrekonstruować i wyobrazić sobie klimat przedwojennego Rajsze - wyjawiła. Dodała, że spacer będzie tłumaczony na język ukraiński.

W środę odbędzie się bluesowe jam session

Wezmą w nim udział doświadczeni muzycy i wokaliści z Polski i Ukrainy, którzy spotkają się z młodzieżą zaczynającą swoją przygodę z muzyką. Wydarzenie odbędzie się na Skwerze Kultury w otoczeniu zabytkowego Rynku. Bluesowy jam będzie swoistym muzycznym dialogiem między kulturami Ukrainy i Polski, a tym samym otwartą przestrzenią do wymiany artystycznych doświadczeń, jakiej do tej pory w mieście nie było - zauważyła Mazur. Muzykami rozgrywającymi będą: Krzysiek Pasieka - gitara/wokal, Hubert Bosek - perkusja i Jakub Bosek - gitara basowa.

Kolejnymi propozycjami będą seanse w kinie letnim

Publiczność będzie mogła zobaczyć takie filmy, jak: polską produkcję z 2021 r. "Moje wspaniałe życie", amerykański dramat "C'mon, C'mon", także z ub. roku, oraz amerykańską komedię romantyczną "I tak cię kocham" z 2017 r. Napisy będą w jęz. polskim i ukraińskim.

W najbliższy weekend z kolei odbędzie się plener sztuki ulicznej i warsztaty graffiti pod okiem jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów sztuki ulicznej Michała Czerko.

Plener sztuki ulicznej będzie miał formę warsztatów, podczas których uczestnicy zaprojektują własne graffiti, poznają technikę i narzędzie, jakim jest farba w sprayu, a przede wszystkim wykorzystają zdobyte umiejętności w praktyce. Finałem pleneru będzie stworzenie graffiti na bazie wspólnie wypracowanego projektu - zachęcała Mazur.
Warsztaty przeznaczone dla osób powyżej 16 lat.

Zaplanowano także warsztaty w przestrzeni miasta, w czasie których uczestnicy, zainspirowani miastem będą tworzyć projekty graficzne.

Miasto, to przestrzeń, która sprzyja twórczym działaniom. Podczas warsztatów, spacerując po centrum Rzeszowa, poszukamy naturalnych matryc. Studzienki kanalizacyjne potraktujemy jak wielkie stemple, których wzory będziemy odbijać na kartkach papieru czy bawełnianych torbach - wymieniała Mazur.