Pokazy sprzętu wojskowego, policyjnych, strażackich pojazdów, występy wokalne oraz tradycyjna grochówka wojskowa wśród atrakcji uroczystych obchodów Święta Wojska Polskiego w Rzeszowie. Był to piknik wojskowy organizowany przez Wojsko Polskie pod hasłem "Weekend z wojskiem".

Uroczystości rozpoczęła poranna msza święta w Kościele Garnizonowym, po której odbył się koncert śpiewaczki klasycznej Niny Nowak. Artystka zaprezentowała pieśni sakralne, wojskowe, patriotyczne i powstańcze.

Co można było zobaczyć na pikniku?

Później żołnierze przemaszerowali aleją Łukasza Cieplińskiego do parku Jedności Polonii z Macierzą pod pomnik gen. Władysława Sikorskiego, gdzie odbył się uroczysty apel, a po nim rozpoczął się piknik wojskowy.

Jedną z atrakcji, które cieszyły się największą popularnością wśród tłumnie zgromadzonych rzeszowian, głównie rodzin z dziećmi, był sprzęt wojskowy. Można było zobaczyć m.in.: KTO Rosomak, KMO RAK, czołg PT91 Twardy, WRT (wóz rozpoznania technicznego), AWD (artyleryjski wóz dowodzenia), KTO WEM (wóz ewakuacji medycznej), CKPiRT (ciężki kołowy pojazd ewakuacji i ratownictwa technicznego).

Sporym zainteresowaniem przybyłych na piknik cieszył się też robot saperski i różne rodzaje broni wojskowej, w tym uniwersalny karabin maszynowy, jednostrzałowy granatnik samodzielny, ręczny granatnik przeciwpancerny, strzelecki celownik termowizyjny.

Były też pojazdy policji, straży pożarnej, straży granicznej i służby więziennej.

Długa kolejka po grochówkę

Zainteresowani wstąpieniem w szeregi wojska, w tym zawodowego, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz WOT, a także policji mogli na miejscu, w specjalnych punktach, uzyskać informacje o zasadach rekrutacji, a także złożyć wnioski o przyjęcie.

Z kolei na stoisku Instytutu Pamięci Narodowej prezentowano gry edukacyjne, quizy z nagrodami, puzzle oraz materiały edukacyjne.

Ogromnym zainteresowaniem uczestników pikniku cieszyła się jak zwykle grochówka wojskowa wydawana, po którą w długiej kolejce ustawiło się kilkaset osób.