Sąd Apelacyjny utrzymał w poniedziałek karę dla dwojga 20-latków - Sebastiana K. i Dżesiki N. po 25 lat więzienia za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem ich znajomego. Oboje w chwili popełnienia zbrodni mieli po 17 lat.

Wyrok jest prawomocny i wykonalny. Stronom przysługuje kasacja.

Kara 25 lat więzienia, jaką wymierzył w czerwcu 2021 Sąd Okręgowy w Przemyślu, a w poniedziałek Sąd Apelacyjny w Rzeszowie utrzymał w mocy, jest w maksymalnej wysokości, na jaką można skazać Dżesikę i Sebastiana. Wszystko dlatego, że  zarzucany czyn oboje popełnili po ukończeniu 17 roku życia, a przed ukończeniem 18 roku życia.

Ponadto oboje mają też zapłacić po 25 tys. złotych zadośćuczynienia matce zamordowanego Wojciecha P. W czasie przesłuchania oboje przyznali się do zarzucanych im czynów

W poniedziałek w Sądzie Apelacyjnym w Rzeszowie pojawiła się jedynie Dżesika N. Oskarżona złożyła bowiem wcześniej wniosek o doprowadzenie na rozprawę z Zakładu Karnego w Lublinie. Natomiast Sebastian K. nie złożył takiego wniosku. Sędzia Zygmunt Dudziński, przewodniczący składu orzekającego wyjaśnił, że w rozprawie odwoławczej oskarżeni nie mają obowiązku uczestniczyć osobiście.

W roli oskarżycielki posiłkowej występowała, podobnie jak w I instancji, matka ofiary – Wojciecha P.

Sebastian K. odpowiada za zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem. Swojej ofierze zadał nie mniej niż 36 ciosów siekierą w głowę, tułów, szyję, kark i kończyny.

Dżesice N. prokuratura zarzuciła działanie z Sebastianem wspólnie i w porozumieniu w odebraniu życia Wojciechowi P. Dziewczyna miała współoskarżonemu przynieść siekierę i namówić do zabójstwa. Oboje mieli także kopać, bić mężczyznę, skakać po nim. Po zabójstwie porzucili ciało w rowie w pobliżu domu matki ofiary.

W czasie śledztwa oboje oskarżeni zostali przebadani przez zespoły biegłych psychiatrów i psychologów, którzy uznali, że byli oni poczytalni i mogą odpowiadać przed sądem.


Wyrok sądu I instancji

Proces w I instancji przed przemyskim sądem okręgowym ruszył we wrześniu 2020 roku. Wyrok zapadł w czerwcu 2021. Sąd uznał nastolatków za szczególnie zdemoralizowanych i skazał oboje na kary po 25 lat pozbawienia wolności, zaliczając im na poczet kary spędzone przez oboje ponad dwa lata w areszcie śledczym.

Do zabójstwa doszło w kwietniu 2019 r. w Słonnem koło Dubiecka (Podkarpackie) w trakcie imprezy alkoholowej w domu konkubenta matki Dżesiki.