Muzeum Powstania Wielkopolskiego jeszcze nie postawiło fundamentów pod nową siedzibę, a już otrzymało nowy, wartościowy eksponat. To Order Orła Białego, który pośmiertnie został wręczony gen. Stanisławowi Taczakowi, pierwszemu przywódcy zwycięskiego zrywu. Odznaczenie podarował muzeum wnuk generała, Jerzy Gogołkiewicz.

Order Orła Białego przyznany pośmiertnie w 2018 roku Generałowi Stanisławowi Taczakowi trafił do zbiorów poznańskiego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Ofiarował go wnuk pierwszego naczelnego przywódcy powstania, Jerzy Gogołkiewicz. Taczak w końcu należy do Poznania - powiedział w rozmowie z RMF FM wnuk generała.

W 1958 roku, w 40. rocznicę Powstania Wielkopolskiego Taczak nie przyjechał na obchody do Poznania, bo nie został zaproszony. On był nielubiany w Poznaniu. Teraz się to zmienia. Ponad 30 lat spoczywa tu, w stolicy Wielkopolski. On już należy do Poznania coraz bardziej, a coraz mniej do rodziny i tu pamięć o nim powinna być zachowana - mówi Jerzy Gogołkiewicz.

Wnuk gen. Taczaka w rozmowie z reporterem RMF FM wspominał swojego dziadka. Mam same dobre wspomnienia - opisał. 

W jednym pokoju mieszkałem parę lat z dziadkiem. Nie było dyscypliny wojskowej. Miał dyscyplinę, ale wewnętrzną. Zachowywał się cały czas jak żołnierz, ale nie był żołnierzem. On był inżynierem. Zawsze wyprostowany, żołnierska postawa, zawsze dobrze ubrany. Wstawał bardzo wcześnie, raniutko, porządkował pościel. Nie narzucał dyscypliny, ale była wojskowa postawa - wspomina Jerzy Gogołkiewicz.

Order Orła Białego, przyznany gen. Taczakowi w 2018 roku wzbogaci zbiory Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które w tym roku rozpocznie budowę nowej siedziby. 

Opracowanie: