Pierwszy w Wielkopolsce Szpitalny Oddział Ratunkowy dla dzieci rozpocznie swoją działalność w Poznaniu. SOR zostanie otwarty w powstałym kilka miesięcy temu Wielkopolskim Centrum Pediatrii.

Już kilkadziesiąt godzin dzieli nas od otwarcia pierwszego w Wielkopolsce Szpitalnego Oddziału Ratunkowego dla dzieci. SOR zacznie funkcjonować w Wielkopolskim Centrum Pediatrii w Poznaniu. Otwarcie zaplanowano na noc z czwartku na piątek. Nastąpi ono równo o północy.

Wielkopolskie Centrum Pediatrii funkcjonuje od wiosny. Jednak Szpitalny Oddział Ratunkowy zostanie otwarty dopiero pod koniec grudnia. Dzieje się tak, ponieważ w szpitalu brakowało lekarzy medycyny ratunkowej. W końcu udało się podpisać umowę i SOR rozpocznie swoją działalność.

To ułatwi pracę szpitala, gdzie do tej pory funkcjonowała tylko Izba Przyjęć, na którą w ostatnich dniach trafiało ponad 160 młodych pacjentów dziennie. 

SOR będzie obsługiwało od trzech do czterech lekarzy medycyny ratunkowej - mówi rzeczniczka szpitala, Urszula Łaszyńska. Na pewno będą na początku wspierani przez pediatrę, chirurga i laryngologa. Lekarzy medycyny ratunkowej zapewniają, że poradzą sobie z większością przypadków i udzielą pomocy wszystkim maluchom, które zgłaszają się na oddział - dodaje rzeczniczka szpitala.

Ponadto lekarze będą też pomagali w ramach tzw. wieczorynki. Wówczas na oddział trafiają zarówno dzieci, jak i dorośli, a pomoc jest udzielana poza standardowymi godzinami pracy szpitala.


Opracowanie: