Zmiany w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu. Oddział Kliniczny Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych ma zostać przeniesiony do Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia - zapewnia uczelnia. Medycy boją się jednak tej wizji.

Oddział ma zostać przeniesiony, ale pojawiają się też głosy o jego likwidacji. Co jest prawdą? Co to oznacza dla pacjentów?

Lekarze pracujący na oddziale twierdzą, że oddział czeka likwidacja i przekstzałcenie w pracownię, czyli jednostkę posiadającą mniejsze kompetencje. Zdaniem lekarzy w całej sprawie pojawia się też wiele niewiadomych, bo jak mówią, decyzja nie była z nimi konsultowana. 

Mamy się tam przenieść, uchwała senatu wchodzi w życie 1 marca. Ma to swoje konsekwencje, jeśli chodzi o nauczanie studentów i ma też konsekwencje, jeśli chodzi o dalsze funkcjonowanie. Nie wiemy, ile dostaniemy łóżek, czy w ogóle je dostaniemy. Nie wiemy, jak będzie wyglądała nasza praca - mówi dr Szymon Nowak z oddziału Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych.

Uczelnia odpowiada na zarzuty

Według oświadczenia, do którego odsyłają władze Uniwersytetu Medycznego sprawującego opiekę nad szpitalem, obecna siedziba Oddziału Klinicznego Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych nie spełnia współczesnych standardów.

"Oddział ten zlokalizowany jest na poddaszu budynku szpitala przy ul. Przybyszewskiego i nie ma możliwości dostosowania go do wielu przepisów prawa. Jest to istotne zarówno z perspektywy bezpieczeństwa pacjentów i personelu, jak i warunków pobytu pacjentów. Co kluczowe, obecnie oddział nie zapewnia możliwości izolacji, a wiemy, że część chorób tropikalnych ma charakter zakaźny.  Oddział  Kliniczny Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych - ze względów epidemicznych - musi być, przy globalnych zagrożeniach, zlokalizowany w odrębnym pawilonie. Nie ma zatem możliwości ulokowania go w strukturze budowanego Centralnego Zintegrowanego Szpitala Klinicznego" - czytamy w oświadczeniu.

Uczelnia zapewnia, że wszyscy pacjenci będą nieprzerwanie objęci opieką

Dopiero po uzgodnieniu wszystkich aspektów zmian z dyrekcją Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego, jednostka zostanie przeniesiona do bazy w oddzielnym pawilonie.