Rzeźbę przedstawiającą dwa trykające się koziołki można znowu podziwiać na odnowionym placu Kolegiackim w Poznaniu. To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w mieście. Pomnik nawiązuje do jednego z symboli Poznania - koziołków z wieży ratuszowej.

Od wtorku, 19 lipca turyści i mieszkańcy Poznania znowu mogą podziwiać rzeźbę trykających się koziołków, która wróciła na skwer przed plebanią na placu Kolegiackim. 

Decyzję o powrocie pomnika na ich "stare" miejsce podjęto po konsultacjach z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną, Radą Osiedla Stare Miasto i lokalnymi przewodnikami. Pod uwagę wzięto także głosy miejskich radnych i samych mieszkańców.

W 2019 r. przed rozpoczęciem prac budowlanych na pl. Kolegiackim rzeźba została przeniesiona do parku Chopina. W 2021 r. stanęła, zgodnie z propozycją projektanta w przestrzeni placu, na skwerze w sąsiedztwie ul. Wodnej. 

Pomnik koziołków powstał w 2002 roku. Jego autorem jest Robert Sobociński, a pomysłodawcą - Juliusz Kubel, działacz, publicysta i popularyzator gwary poznańskiej.